Torneo Amoroso-Turniej Miłości – tak brzmi tytuł spektaklu walentynkowego, który będzie można zobaczyć w niedzielę 13 lutego w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35). Torneo Amoroso to utrzymana w renesansowym charakterze opowieść o kłopotach Miłości z przydanym i sobie cechami: Niewinnością, Wstydliwością oraz Wiernościa, którym plany na ten wieczór popsują Rozpusta oraz Tyrania. Początek Turnieju Miłości o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Spektakl został oparty na renesansowym włoskim poemacie F. Barberiniego, a postaci charakteryzują XVI-wieczne atrybuty z traktatu ikonograficznego Cesare Ripy.

Barwny korowód tańca, śpiewu i muzyki odbędzie się w wyjątkowym miejscu – renesansowej 400-letniej Sali Ratusza Staromiejskiego, przy równie wyjątkowej oprawie muzycznej, do której zostaną zaprezentowane oryginalne renesansowe tańce włoskie.

W miłosnym turnieju wezmą udział: Zespół Tańca Dawnego “Chastelana”, wokalno-instrumentalny Zespół Muzyki Dawnej “Bianco Fiore” oraz wokalny Zespół Muzyki Dawnej “Les Amis”.

Termin koncertu nawiazuje do święta zakochanych – WALENTYNEK. Jako święto sięgają tradycją aż do czasów pogańskich, kiedy to dnia 14 lutego, w okresie łączenia się ptaków w pary, odbywała się w Rzymie miłosna loteria. Młodzi mężczyźni losowali w niej imię swojej wybranki. W historię świata chrześcijańskiego wstępują Walentynki dopiero w XV wieku, rozpowszechniając się w Anglii i Francji. Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką. Zwyczaj ten zadomowił się wkrótce na dworach królewskich. Walentynki dekorowano sercami i kupidynami, wypisywano na nich wiersze. W XIX w. uważano je za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości. W XX w. walentynki trafiły pod strzechy i do dziś są kultywowane przez zakochanych na całym świecie.

Organizatorami spektaklu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Pałac Młodzieży w Gdańsku.

informacja nadesłana