W setkach przedszkoli, szkół, placówek kulturalnych i innych miejscach publicznych zabrzmi 1 czerwca o 13.00 Lokomotywa Juliana Tuwima. W ten sposób rozpocznie się wielka akcja promocji czytania dzieciom nazwana oficjalnie „Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom”.

O pożytku czytania dzieciakom książek już od pierwszych chwil ich życia nie trzeba przekonywać ludzi inteligentnych. Warto jednak przypomnieć, że człowiek, który słucha dobrych utworów literackich zanim jeszcze sam nauczy się czytać ma bogatszy zasób słownictwa, szybciej się uczy, poznaje świat literatury, ma bogatszą, bo pobudzaną od pierwszych chwil życia wyobraźnię i – co też jest niezwykle istotne – łączy go silniejsza, bardzo intymna więź z rodzicami. Wspólne czytanie ma zatem znaczenie zarówno dla intelektualnego, jak i emocjonalnego rozwoju malucha. Sęk w tym, że trzeba na tę wspólną chwilę z książką znaleźć czas CODZIENNIE, a systematyczność nie jest łatwa w świecie, w którym nie dość, że królują media elektroniczne, to jeszcze trzeba zdążyć w wyścigu o zdobycie bądź utrzymanie pracy.

Takie imprezy jak akcja wspólnego, głośnego czytania mają zatem m.in. przypomnieć, że warto znaleźć każdego dnia chociaż chwilę na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem i książką. Od 1 do 8 czerwca będą o tym przekonywali różni VIPowie, a setki miejsc w Polsce zamienią się w czytelnie dla najmłodszych.

Organizatorem akcji jest Fundacja ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego. Na specjalnej stronie internetowej można znaleźć więcej fachowych informacji na temat zalet głośnego czytania dziecku oraz program „Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom”.

wodnica