Adam Bujak, Janusz Głowacki, Zbigniew Domino, Bronisław Wildstein, Mariusz Cieślik, Mariusz Maślanka oraz Lech Majewski odebrali Nagrody za Książki Roku 2004 oraz za książki poszczególnych miesięcy przyznanych przez redakcję Magazynu Literackiego KSIĄŻKI. W kategorii “historia” gówny laur przypadł książce Normana Daviesa Powstanie ’44. Główne nagrody przypadły wydawnictwom: Bosz, Muza SA, Rebis, Świat Książki i Znak.

W Bibliotece Narodowej we wtorek 8 lutego wręczono – już po raz drugi – Nagrody Magazynu Literackiego KSIĄŻKI za książki ubiegłego roku. Nagrody te przypadły:

– wydawnictwu Bosz za album Bruno Schulz w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza w kategorii „album”,

– wydawnictwu Muza za książkę Życie jest opowieścią Gabriela Gárcii Márqueza w kategorii „autobiografia”,

– wydawnictwu Świat Książki za powieść Z głowy Janusza Głowackiego w kategorii „literatura polska”,

– Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak za książkę Powstanie ’44 Normana Daviesa w kategorii „historia”,

– Domowi Wydawniczemu Rebis za powieść Góra duszy Gao Xingijana w kategorii „literatura obca”.

Najwięcej wyróżnień za Książki Miesiąca – po cztery – uzyskał Dom Wydawniczy Rebis oraz wydawnictwo Świat Książki, a wśród wyróżnionych autorów byli: Janusz Głowacki, Bronisław Wildstein, Jerzy Pilch i Mariusz Maślanka.

Nagrody za Książki Miesiąca przypadły też książkom: Andrzeja Stasiuka Jadąc do Babadag (wyd. Czarne), Antoniego Libery Błogosławieństwo Becketta i inne wyznania literackie (Sic!), Zbigniewa Domino Czas kukułczych gniazd (Studio Emka) oraz Mariusza Cieślika Śmieszni kochankowie (W.A.B.). Wyróżniono również książki wydane przez: Dom Wydawniczy Bellona, wydawnictwo Biały Kruk, Demart, Drzewo Babel, Egmont, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Hachette Livre, Książki i Wiedzy, LexisNexis, Media Rodzina, IW PAX, Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy, Wilgę, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Naukowe PWN, WSiP, Zieloną Sowę oraz Zysk i S-ka.

Jedną z nagrodzonych książek były Ostatnie historie Olgi Tokarczuk (Wyd. Literackie), która przysłała list do uczestników spotkania:

Szanowni Państwo,

pragnę na początku gorąco przeprosić, że nie stoję przed Wami osobiście, ale w zastępstwie wysyłam ten list.

Bardzo się cieszę, że jury nagrody Magazynu Literackiego KSIĄŻKI dostrzegło i doceniło moją powieść Ostatnie historie i uznało ją za „książkę października”. Cieszę się tym bardziej, że dzięki temu znalazła się ona w dobrym towarzystwie księżek wartościowych i jednocześnie czytanych.

Każde działanie mające na celu promowanie literatury należy traktować z należnym szacunkiem. Książka jest dziś towarem, ale towarem szczególnym – kruchym i delikatnym. Dotyczy to zwłaszcza tych pozycji, które nie znajdą się na najwyższych miejscach list bestsellerów i tym samym nie będą pasowały do rynkowej filozofii „im więcej, tym więcej”.Wieści o książkach wartych przeczytania roznoszą się czasami najróżniejszymi drogami. Magazyn Literacki KSIĄŻKI ma w tym swój spory udział i swoją własną ścieżkę. Jestem dumna, że i moje Ostatnie historie trafiły na nią.

Serdecznie dziękuję

Olga Tokarczuk

Co miesiąc spośród wszystkich nowości wydawniczych jakie ukazują się na polskim rynku książki kolegium redakcyjne Magazynu Literackiego KSIĄŻKI pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera 4 tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie, artystyczne itp. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. Spośród 48 Książek Miesiąca po redakcyjnej dyskusji zostaje wybranych 5 tytułów – tzw. „najlepsze z najlepszych”, które otrzymują tytuł Książka Roku.

Dyplomy za Książki Miesiąca i Książki Roku zostały wręczone już po raz drugi. Natomiast w tym roku redakcja Magazynu Literackiego KSIĄŻKI postanowiła w sposób szczególny wyróżnić wydawnictwa, nakładem których ukazały się Książki Roku 2004 i oprócz dyplomów wręczono specjalnie na tę okazję zaprojektowane statuetki. Autorką projektu statuetek jest artysta plastyk – Dorota Bardyszewska, a ich fundatorem International Paper Polska.

Magazyn Literacki KSIĄŻKI ukazuje się od 1992 roku, a w styczniu tego roku ukazał się jego setny numer.

informację nadesłał Piotr Dobrołęcki