Trzema tomami zadebiutuje dziś (22 października) w księgarniach „Biblioteczka człowieka myślącego” – nowa seria wydawnictwa Rebis. Poznańska oficyna zapowiada publikowanie w tym cyklu książek popularnonaukowych poświęconych etyce, filozofii i psychologii. Jako pierwsze ukażą się: Sens dobra. Wprowadzenie do etyki i Myśl. Wstępne zaproszenie do filozofii Simona Blackburna oraz Emocje. Naukowo o uczuciach Dylana Evansa.

Nota wydawnicza:
Simon Blackburn: Sens dobra. Wprowadzenie do etyki

Przekład: Tadeusz Chawziuk

ISBN 83-7301-111-0

Czym jest szczęście? Na czym polega obowiązek? Czy istnieją autentyczne normy moralne?

Nigdy nie możemy opędzić się od trawiącego nas strachu, że nasze wartości są bezpodstawne – niezależnie od tego, czy chodzi o datek na cele dobroczynne, obronę naszych praw czy wywiązanie się z obowiązków. Borykamy się z tym, czy rzeczywiście jesteśmy całkowicie zdeterminowani przez geny, skazani na egoizm, na niekończącą się walkę i agresję. Simon Blackburn, wychodząc od tych wątpliwości, wiedzie czytelnika przez gąszcz rozważań, w których niejednemu zdążyło się zbłądzić. Podejmując najważniejsze problemy moralne, pokazuje, jak powinno się myśleć o sensie życia i dobra.

Simon Blackburn jest profesorem filozofii na Uniwersytecie w Cambridge; wcześniej wykładał w Pembroke College w Oksfordzie. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma „Mind”.

Simon Blackburn: Myśl. Wstępne zaproszenie do filozofii

Przekład: Jan Karłowski

ISBN 83-7301-250-8

Kim jestem? Czym jest świadomość? Czy istnienie świata zakłada także istnienie stwórcy?
Myśl to książka o tych i innych wielkich kwestiach, przeznaczona dla każdego, kto wierzy, że to właśnie one decydują o naszym życiu, ale nie bardzo wie, jak sobie z nimi poradzić. Simon Blackburn próbuje określić naturę tych pytań i wyjaśnić, na czym polega ich doniosłość. Namawia czytelnika do studiowania filozofii i pokazuje, w jaki sposób wielcy myśliciele – Kartezjusz, Hume, Kant, Wittgenstein – mierzyli się z jej problemami.

Posługując się żywym i przystępnym językiem, porusza zagadnienia sceptycyzmu, podmiotowości, związków między duszą a ciałem, wolności, etyki i istnienia Boga.

Dylan Evans: Emocje. Naukowo o uczuciach

Przekład: Radosław Kot

ISBN 83-7301-118-8

Czy miłość wymyślili średniowieczni trubadurzy, czy też jest ona częścią natury ludzkiej? Czy wygrana na loterii naprawdę przynosi szczęście? Czy można zbudować obdarzone uczuciami roboty?

Słowo „uczucia” z trudem przechodzi nam dziś przez gardło. Zastanawiamy się, czy powinniśmy je okazywać, czy może zachowywać powściągliwość – i to niezależnie od tego, czy chodzi o miłość, strach, czy gniew.

Dylan Evans podejmuje wiele intrygujących kwestii związanych z wszelkimi emocjami, odwołując się nie tylko do powszechnych odczuć, ale i do aktualnych badań z dziedziny antropologii kulturowej, psychologii i neurologii. Przekonuje, że podróż w głąb ludzkiego serca jest zarówno fascynującą, jak i zaskakującą przygodą.

Dylan Evans jest pracownikiem naukowym wydziału filozofii King’s College w Londynie. Uczestniczy w projekcie badawczym podejmującym temat ewolucji ludzkich emocji. Pisuje regularnie do „Guardiana”, a w wolnym czasie bywa didżejem.

opr. wodnica