Węgierski pisarz Imre Kertész otrzymał literacką nagrodę Nobla za “swoje dzieło, które przeciwstawia kruchą egzystencję jednostki despotycznemu barbarzyństwu historii”. To zaskakujący werdykt Szwedzkiej Akademii, bowiem autor Losu utraconego, wydanego w tym roku w Polsce nakładem W.A.B. nie był wymieniany wśród kandydatów do tego wyróżnienia.

Świat obozów zagłady widziany oczyma dziecka – taką perspektywę proponuje w autobiograficznej powieści Los utracony węgierski pisarz Imre Kertész. Książka ukazała sie w Polsce 20 lutego tego roku, dziś jej autor został uhonorowany literacką nagroda Nobla.

Imre Kertész (ur. 1929) był więźniem obozów Auschwitz i Buchenwald. Jego przejmująca, napisana z niezwykłą prostotą powieść Los utracony została uznana przez krytyków za arcydzieło literatury światowej. Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B. w tłumaczeniu Krystyny Pisarskiej.

Kertész pisze powieści (poza Losem utraconym napisał m.in. A kudarc/Fiasko oraz Kaddis a meg nem született gyermekért/Kadysz dla nienarodzonego dziecka), opowiadania i eseje. Zajmuje się również tłumaczeniami: przełożył na węgierski dzieła Nietzschego, Freuda i Hofmannsthala. Jest laureatem wielu węgierskich i zagranicznych nagród literackich

Biografia Imre Kertésza

wodnica