W środę 14 sierpnia w warszawskiej restauracji “Apetyt Architektów” odbyła się uroczystość ogłoszenia nominacji do nagrody im Janusza A. Zajdla za rok 2001.

Nominacje:

powieść – Jacek Dukaj: Agueree w świcie (w: Wizje alternatywne 3, Solaris)

– Jacek Dukaj: Czarne oceany (NOWA)

– Jędrzej W. Ilukowicz: Spod ciemnej gwiazdy (Ofic.Wydawnicza 3.49)

– Feliks W. Kres: Pani Dobrego Znaku (MAG)

– Tomasz Pacyński: Sherwood (Ofic.Wydawnicza 3.49)

opowiadanie

– Maja Lidia Kossakowska: Żarna niebios (Fenix 6/2001)

– Wojciech Świdziniewski: Murarze (Science Fiction 3/2001)

– Andrzej Ziemiański: Autobahn nach Poznań (Science Fiction 2/2001)

– Andrzej Ziemiański: Waniliowe plantacje Wrocławia (Nowa Fantastyka 9/2001)

– Rafał A. Ziemkiewicz: Cała kupa wielkich braci (Science Fiction 10/2001)

O autorach:

Jacek Dukaj

– Mieszka w Tarnowie. Jest jednym z najbardziej błyskotliwych twórców fantastyki; debiutował brawurowo w wieku 16 lat opowiadaniem Złota Galera (“Nowa Fantastyka” 2/90). Później publikował szereg znakomitych opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction, naszpikowaną atrakcyjnymi pomysłami. Do tej pory ukazały się trzy jego książki: Xavras Wyżryn, W kraju niewiernych i Czarne oceany, wszystkie wydane przez oficynę wydawniczą NOWA. Autor pisuje także teksty publicystyczne i recenzje. Jego utwory były wielokrotnie nominowane, a w ubiegłym roku został laureatem Nagrody im. J.A Zajdla za opowiadanie Katedra.

Jędrzej W. Ilukowicz

– Nominowany utwór jest pierwszą powieścią młodego poznańskiego autora, którego ojciec prowadzi Oficynę Wydawniczą 3.49. Debiutancka powieść Spod ciemnej gwiazdy spotkała się z życzliwym przyjęciem wśród czytelników.

Maja Lidia Kossakowska

– Warszawianka, archeolog i dziennikarka. Pisarka zyskująca sobie coraz większą popularność, publikowała przede wszystkim na łamach pism “Fenix” oraz “Magia i Miecz”. Debiutowała w roku 1996 opowiadaniem Mucha. W roku 2000 w nominacjach do Nagrody znalazły się aż dwa jej opowiadania. W wielu tekstach porusza niezwykłą tematykę aniołów, bardzo ludzkich w swych namiętnościach i słabościach. W przyszłym roku, nakładem wydawnictwa Runa, ukaże się zbiór jej opowiadań Żarna niebios.

Feliks W. Kres

– Urodził się i mieszka w Łodzi. W wieku 17 lat debiutował w “Fantastyce” opowiadaniem konkursowym Mag (1983r.). Autor wielu opowiadań, kilkunastu mikropowieści, jeden z pierwszych polskich pisarzy fantasy. Twórca mrocznego cyklu o świecie Szereru, w którym rozgrywa się akcja kilku powieści (w tym nagrodzonej Nagrodą im. Zajdla powieści Król Bezmiarów, 1992) i licznych opowiadań. Sześciokrotnie nominowany do Nagrody. Obecnie z powodzeniem spina w całość cykl tekstów o Szererze, publikując kolejne tomy w wydawnictwie MAG.

Tomasz Pacyński

– Urodzony w 1958 roku, zodiakalny Wodnik. Niedawno opuścił Warszawę, w której przeżył czterdzieści lat i przeniósł się na prowincję, gdzie mieszka wraz z żoną, synem, dwoma psami i gromadką kotów. Informatyk, obecnie współtwórca i redaktor wortalu internetowego “Fahrenheit i Fantazin”, pisarz i publicysta. Publikował na łamach Science Fiction oraz w zinach internetowych “Esensja”, “Fahrenheit”, “Fantazin” i “Srebrny Glob”. Jeszcze w tym roku w wydawnictwie Runa, opublikuje swą kolejną powieść Wrzesień.

Wojciech Świdziniewski

– Urodzony w 1975 r w Białymstoku, studiował pedagogikę na białostockim uniwersytecie. Debiutował w roku 1999 na łamach “Nowej Fantastyki” opowiadaniem Konsekrowany. Od ubiegłego roku publikuje głównie w piśmie “Science Fiction”, gdzie oprócz nominowanego utworu ukazały jego trzy inne opowiadania: Dziesiąty szczur, Emerytura, Policzcie piramidy.

Andrzej Ziemiański

– Wrocławianin, architekt, pisarz, urodzony w 1960 r. Debiutował w roku 79, potem często publikował z innym wrocławianinem, Andrzejem Drzewińskim. Wydał kilka powieści i zbiorów opowiadań; pisał też słuchowiska radiowe. Zamilkł pisarsko na pewien czas, ale powraca w doskonałej formie. Tworzy niemal czystą sf, choć często przetyka ją wątkami ironicznymi lub humorystycznymi. Współpracuje z wieloma pismami (“Portal”, “Science Fiction”, “Nowa Fantastyka”) i kończy powieść o sporej objętości zatytułowaną Achaja.

Rafał A. Ziemkiewicz

– Pisarz, krytyk, felietonista, dziennikarz. Debiutował w roku 1982 w “Odgłosach” opowiadaniem Z palcem na spuście. Autor wielu znakomitych opowiadań (takich jak Jawnogrzesznica, Szosa na Zaleszczyki czy Śpiąca królewna) i czterech powieści – w tym dwóch nagrodzonych Nagrodą im. Janusza A. Zajdla (Pieprzony los kataryniarza 1995, Walc stulecia 1998). Najchętniej pisze fantastykę tzw. bliskiego zasięgu, zajmując się losami Polski i Europy, i tworząc wizję najbliższych dziesięcioleci. Utwory autora były ośmiokrotnie nominowane, a trzykrotnie zostały nagrodzone Nagrodą im. Janusza A. Zajdla.

Tomasz Dobrowolski