Czarne oceany Jacka Dukaja w kategorii powieści oraz opowiadanie Autobahn nach Poznań Andrzeja Ziemiańskiego to laureaci literackiej nagrody im. Janusza A. Zajdla. Wyróżnienie zostało przyznane podczas Polconu – Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, który w tym roku odbył się w Krakowie.

Andrzej Ziemiański – wrocławianin, architekt, pisarz, urodzony w 1960 r. Debiutował w roku 79, potem często publikował z innym wrocławianinem, Andrzejem Drzewińskim. Wydał kilka powieści i zbiorów opowiadań; pisał też słuchowiska radiowe. Zamilkł pisarsko na pewien czas, ale powraca w doskonałej formie. Tworzy niemal czystą sf, choć często przetyka ją wątkami ironicznymi lub humorystycznymi. Współpracuje z wieloma pismami (“Portal”, “Science Fiction”, “Nowa Fantastyka”) i kończy powieść o sporej objętości zatytułowaną Achaja.

Jacek Dukaj – mieszka w Tarnowie. Jest jednym z najbardziej błyskotliwych twórców fantastyki; debiutował brawurowo w wieku 16 lat opowiadaniem Złota Galera (“Nowa Fantastyka” 2/90). Później publikował szereg znakomitych opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction, naszpikowaną atrakcyjnymi pomysłami. Do tej pory ukazały się trzy jego książki: Xavras Wyżryn, W kraju niewiernych i Czarne oceany, wszystkie wydane przez oficynę wydawniczą NOWA. Autor pisuje także teksty publicystyczne i recenzje. Jego utwory były wielokrotnie nominowane, a w ubiegłym roku został laureatem Nagrody im. J.A Zajdla za opowiadanie Katedra.

Nagroda polskiego fandomu, nazywana początkowo Sfinksem, jest przyznawana od 1985 r. Pierwszym jej laureatem został pośmiertnie Janusz Zajdel.

wodnica