Małgorzata Musierowicz jest autorką jednego z najpopularniejszych w Polsce cyklów powieściowych dla młodzieży – Jeżycjady. Mimo, że jej książki są bestsellerami, w dalszym ciągu nie dorobiła się majątku.

Urodziła się w 1945 roku. Mieszka na poznańskich Jeżycach i tam też zamieszkali bohaterowie jej książek.

Studiowała w Poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Z wykształcenia jest ilustratorem książek. Debiutowała wierszami, otrzymała nawet za nie nagrodę “Białego goździka”. Kiedy jednak jej twórczość wyśmiał młodszy brat – Stanisław Barańczak – zrezygnowała. Zaczęła więc pisać książki dla dzieci i ozdabiać je własnymi ilustracjami. Jako pierwsza powstała powieść Małomówny i rodzina.

Autorką zainteresowała się Nasza Księgarnia (obecnie pisarka współpracuje z wydawnictwem Akapit Press) i dla tego wydawnictwa Musierowicz zaczęła pisać pierwszy tom JeżycjadySzóstą klepkę. Po niej przyszedł czas na Kłamczuchę, Kwiat kalafiora, Idę sierpniową, Opium w rosole, Brulion Bebe B., Noelkę, Pulpecję, Dziecko piątku, Nutrię i Nerwusa, Córkę Robrojka, Imieniny, Tygrysa i Różę oraz Kalamburkę – zasypywane pochwałami i nagrodami. Przetłumaczono je na kilkanaście języków, m.in. na japoński.

Na rozwój kolejnych części cyklu mają wpływ czytelnicy. Wysyłają oni około czterdziestu listów dziennie do pisarki i w nich proponują, a czasami żądają, aby losy wybranych bohaterów potoczyły się w pewien określony sposób. Jak przyznaje Musierowicz – czasami ulega takim perswazjom.

Oprócz Jeżycjady pisarka stworzyła kilkanaście książek dla mniejszych i większych dzieci, jedną autobiografię – Tym razem serio. Opowieści prawdziwe, dwie nietypowe książki kulinarne (Łasuch literacki, Całuski pani Darling) i dwa zbiory felietonów – Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!! i Frywolitki 2. Przetłumaczyła także na język polski Powiastki Beatrix Potter.

GIB