Douglas Adams – brytyjski dziennikarz, scenarzysta, pisarz science fiction, autor cyklu Autostopem przez Galaktykę, urodził się w 1952 r. w Cambridge. Tam ukończył studia na wydziale literatury. Po studiach został dziennikarzem radiowo-telewizyjnym. Przez wiele lat pracował dla teatru radiowego BBC.

Pomysł kultowego cyklu Autostopem przez Galaktykę narodził się w 1971 roku podczas podróży Adamsa do Austrii, po wstrząsających próbach porozumienia się z tubylcami. Okazało się, że nie tylko nie mówią oni po angielsku ani francusku, ale generalnie „są głuchoniemi” i nie potrafią wskazać drogi zagubionemu Brytyjczykowi. Lekarstwem na te traumatyczne przeżycia okazało się piwo i nocleg pod gołym niebem z egzemplarzem przewodnika Autostopem przez Europę w garści. Kilka lat później Douglas Adams rozpoczął pracę nad scenariuszem słuchowiska radiowego. Pierwszy odcinek Autostopem przez Galaktykę został wyemitowany w 4 programie BBC w środę 8 marca 1978 r. o godzinie 22.30. Tak rozpoczęło się życie kultowej dziś opowieści science fiction, w której autor z lubością sam sobie zaprzecza, a logika wydarzeń niewiele ma wspólnego z tradycyjnym pojmowaniem następstw przyczynowo-skutkowych. Fabuła mogła na przykład rozwijać się pod wpływem skojarzeń językowych… Satyra, groteska, powieść humorystyczna – to najczęstsze określenia dodawane przez recenzentów do charakterystyki cyklu Adamsa.

Pierwszy tom powieściowej wersji Autostopem przez Galaktykę ukazał się we wrześniu 1979 r. W styczniu 1981 BBC wyemitowała pierwszy odcinek kolejnej wersji historii Artura Denta, tym razem adaptacji telewizyjnej. Opowieść doczekała się także wersji multimedialnej w postaci gry komputerowej.

Cykl, początkowo funkcjonujący jako trylogia, doczekał się jeszcze dwóch tomów (ostatni – W zasadzie niegroźna – ukazał się w 1992 r.), dlatego nazywany jest trylogią w pięciu tomach (w niektórych krajach w czterech).

Sporą popularność zdobyły także dwie inne powieści Adamsa: Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego oraz Długi mroczny podwieczorek dusz.

Douglas Adams zmarł 11 maja 2001 r. w Santa Barbara w Kalifornii na zawał serca. Miał 49 lat. Osierocił 7-letnią córkę.

Magdalena Walusiak