Spotkanie z Grażyną Plebanek, autorką Dziewczyn z Portofino, pierwszej książki wydanej w nowej serii W.A.B. “z miotłą”, odbędzie się w niedzielę 13 lutego w ośrodku Stacja Nowa Gdynia w Zgierzu k. Łodzi (ul. Sosnowa 1, dojazd tramwajem miejskim, przystanek za Helenówkiem). Rozmowę z autorką poprowadzi Piotr Grobliński. Początek spotkania o godz. 12.30. Wstęp wolny.

Nota wydawnicza

Agnieszka, córka zamożnego lekarza, nigdy nie poznała swojej matki, Mania jest dzieckiem alkoholików, ojciec Beaty – opozycjonista – zdradza żonę, Hanka musi przyglądać się, jak jej matka latami znosi bicie i upokorzenia. Wszystkie są koleżankami z jednego warszawskiego blokowiska lat 70., razem chodzą do szkoły i razem dorastają. Nie są grzecznymi dziewczynkami: Grażyna Plebanek bez sentymentalizmu typowego dla powieści dla dziewcząt pisze o ich sekretach i buntach, rozczarowaniu światem dorosłych, pierwszych doświadczeniach seksualnych, do których same dążą, głodzie miłości, zdradach i przebaczeniu. Dziewczyny z Portofino to także uniwersalna opowieść o kobiecej sile, przyjaźni i lojalności, które później, w dorosłym życiu, pomagają przetrwać nieudany związek, utratę dziecka, wyjazd z Polski, rezygnację z marzeń, dodają odwagi, by szukać w życiu własnej drogi. To także wyrazisty obraz polskiej codzienności – od peerelowskiej beznadziei do pierwszych lat kapitalizmu.

Grażyna Plebanek (ur. 1967), autorka Dziewczyn z Portofino, jest dziennikarką agencji Reutera i “Gazety Wyborczej”. Debiutowała opowiadaniami publikowanymi w miesięczniku “Pogranicza”. W 2002 ukazała się jej pierwsza powieść Pudełko ze szpilkami, nagrodzona w konkursie wydawnictwa Zysk i S-ka “Polska Bridget Jones”. Grażyna Plebanek od pięciu lat mieszka i pracuje w Sztokholmie.

Zdjęcie pochodzi z archiwum domowego autorki.

opr. wod.