W roku 1925 grupa poszukiwaczy skarbów dociera do pustynnego miasta Hamunaptra w Egipcie. Podczas szabrowania nietkniętych dotychczas grobowców uwalniaja z klątwy mumię Imhotepa, najwyższego kapłana Ozyrysa, który podczas cielesnego bytowania na ziemi został skazany na trwanie w stanie pół śmierci. Powód był prosty, Imhotep zabawiał się z nałożnicą swego przełożonego, mało tego w chwili nakrycia inflagranti, wysłał swego konkurenta do świata zmarłych, wykorzystując w tym celu broń banalną, czyli miecz.

Za karę został żywcem zmumifikowany i wystawiony na towarzystwo larw podtrzymujących jego ciało w stanie permanentnej zgnilizny. Tak przeleżał przez 3000 lat i dopiero wspomniani już rabusie, uwolnili go ze stanu spoczynku.

Ten film jest ciekawostką, gdyż jeśli brać go za horror, szybko doprowadzi każdego do spazmów zażenowania, jednak oglądany jako komedia przygodowa, genialnie spełnia wszelkie warunki dobrej rozrywki. Jest naiwny, zabawny, dobrze zmontowany, a efekty specjalne oscylują między geniuszem a kiczem. Doskonała pozycja dla wszystkich zmęczonych adaptacjami lektur szkolnych 😉

reżyseria: Stephen Sommers

rok: 1999

minimal