Yans, a właściwie Hans, bo tak brzmi w oryginale imię tego bohatera, znany jest polskiemu czytelnikowi już od kilkunastu lat. Seria ta pojawiła się w naszym kraju dzięki czasopismu Komiks-Fantastyka, które opublikowało 5 odcinków, potem pałeczkę przejął po nim Świat Komiksu, drukując tom szósty, zatytułowany Planeta Czarów.

Centralnym punktem, wokół którego rozgrywa się akcja tego komiksu, jest Miasto – ostatnia ludzka kolonia na Ziemi. Żyją w nim niedobitki wszystkich ziemskich ras, które ocalały po wyniszczającej wojnie. Miasto otoczone jest Strefą, dawnym polem bitew, zamieszkanym przez zmutowane zwierzęta i ludzi drugiej kategorii, tzw. Pozamiestnych, którzy nie chcą lub z różnych powodów nie mogą poddać się rozkazom władców Miasta.

Główny bohater komiksu, Yans, jest historykiem, a jednocześnie agentem specjalnym Miasta, któremu powierza się misje mające na celu naprawę błędów popełnionych w przeszłości. Bohaterowie opowieści mogą podróżować w czasie.

Dwunastoodcinkowa jak na razie opowieść o agencie specjalnym to dowód na niewyczerpaną fantazję autora scenariusza – Andre-Paula Duchâteau. Scenarzysta dość swobodnie potraktował Układ Słoneczny, w którym oprócz Ziemi umieścił nieznane planety, niespotykane rasy, przedziwne, zmutowane zwierzęta, rośliny i krajobrazy. Jednak trzeba przyznać artyście, że potrafi zaskoczyć czytelnika ciekawymi zwrotami akcji. Na przykład, Świetlne Miasto – Eden, do którego Miasto wysyła w nagrodę wszystkich wybrańców, jest jednocześnie Czarną Górą – będącą miejscem zesłania skazańców.

Duchâteau potrafi skazać bohaterów komiksu na wyrafinowane tortury. A to po wydaniu wyroku śmierci na starą kobietę przywraca jej młodość na ostatnie chwile życia, to znowu otacza Yansa klonami jego ukochanej, Orchidei, dręcząc go niepewnością, która z nich jest prawdziwa.

W nowszych odcinkach serii na plan pierwszy Duchâteau wysuwa córkę Yansa i Orchidei – Mahonię. To ona staje się główną bohaterką wielu perypetii, często cennym zakładnikiem w rozgrywkach między Miastem i jego wrogami. Bo Yansowi dane będzie poznać w końcu gorzki smak władzy, która sprowadzi na niego i jego rodzinę mnóstwo nieszczęść. Czy uda mu się pokonać wszystkie przeciwności losu i ocalić Miasto oraz swoich najbliższych? Odpowiedź na to pytanie poznacie już wkrótce.

Niewątpliwie na fakt, że scenariusze do wszystkich części Yansa są tak zagadkowe i zaskakujące, miała wpływ fascynacja scenarzysty historiami kryminalnymi. André-Paul Duchâteau jest prawdziwym profesjonalistą, jeśli chodzi o konstruowanie akcji tego typu powieści. W wieku piętnastu lat opublikował swoją pierwszą książkę o tej tematyce. To był zaledwie początek długiej serii, która uczyniła go szybko znanym i cenionym powieściopisarzem.

Niedługo potem poznał rysownika Tibeta i za jego namową rozpoczął karierę scenarzysty komiksowego. W 1955 roku powstała seria Ric Hochet, najbardziej znany komiks tej pary. Do tej pory powstało ponad 60 odcinków, z czego dwa ostatnie ukazały się w zeszłym roku. Komiks ten opowiada o przygodach dziennikarza, którego pasją jest rozwiązywanie zagadek detektywistycznych.

Duchâteau nie ograniczał się do tworzenia jednej serii, pisał scenariusze dla wielu rysowników. W końcu w 1980 roku rozpoczął współpracę nad serią science-fiction Hans z Grzegorzem Rosińskim. W 1986 zaangażował się w komiks Bruce J. Hawker (do którego rysunki wykonał Vance). Opowiada on o przygodach porucznika angielskiej floty królewskiej.

Dwa lata później został kierownikiem literackim w wydawnictwie Le Lombard. Ze względu na jego liczne doświadczenia powierzono mu odpowiedzialność za komiksowe serie detektywistyczne w wydawnictwie Lefrancq.

Duchâteau przy serii Yans współpracował z dwoma polskimi rysownikami: Grzegorzem Rosińskim i Zbigniewem Kasprzakiem.

Rafał Hubert

20 marca 2001