Zbigniew Kasprzak – grafik, twórca komiksów.

Urodził się 1.03.1955 r. w Krakowie. Ukończył krakowską ASP na kierunkach grafika i architektura wnętrz. Komiksem zaczął zajmować się w latach 70, podejmując współpracę z magazynem “Relax”. W latach 80 wydał szereg komiksów o tematyce historycznej, podróżniczej i fantastyczno-naukowej, m. in. Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa (1985), Zagłada Atlantydy (1986-88), Gość z kosmosu, Zbuntowana (1986) i Tajemnica Wyspy Wielkanocnej (1989). Jest także autorem krótkich form komiksowych, publikowanych w zbiorach komiksowych, m. in. Krzysztof Kolumb i odkrycie nowego świata, Magellana okrążenie świata i Podróże Jamesa Cooka. Na łamach miesięcznika “Fantastyka” publikował komiks Człowiek bez twarzy do scenariusza Andrzeja Krzepkowskiego. W 1988 r. wraz z grupą polskich twórców wziął udział w festiwalu komiksowym w Sierre w Szwajcarii, gdzie nawiązał kontakt z inicjatorem wyprawy Polaków – znanym już wówczas na Zachodzie Grzegorzem Rosińskim. Wkrótce potem Rosiński zaproponował mu przejęcie swego serialu pt. Hans (wydawanego w Polsce pod tytułem Yans) do scenariusza Andre-Paula Duchateau. Kasprzak wspólnie z Rosińskim pracował nad albumem Prawo Ardelii – piątym epizodem serii. Efekt współpracy był tak zadowalający, że Kasprzak osiedlił się w Belgii i następne odcinki serii realizował już samodzielnie, podpisując się pseudonimem “Kas” (jego nazwisko jest dla Belgów i Francuzów bardzo trudne do wymówienia). Do tej pory powstało siedem albumów Yansa, podpisanych przez Kasprzaka, a seria nie tylko utrzymała swoją początkową popularność, ale wciąż ewoluuje, uzyskując nową, nowoczesną oprawę graficzną.

W roku 1995 roku artysta wydał pierwszy tom nowej serii pt. Podróżnicy do scenariusza McLeoda, osadzonej w realiach kanadyjskiego Zachodu w XIX wieku. Do tej pory ukazały się dwa tomy tego komiksu. Sprawny, realistyczny rysunek, biegłość i rzetelność w odtwarzaniu realiów historycznych oraz wyobraźnia w kreowaniu fantastycznych światów gwarantuje komiksom Kasprzaka niezmienną przychylność czytelników. Zaletą tych komiksów jest również bardzo dobre operowanie kolorem, które jest zasługą żony artysty – Grażyny – od lat także etatowej kolorystki Thorgala.

W Polsce wydano dotąd pierwszych pięć odcinków Yansa, rysowanych przez Rosińskiego. Szósty – Planeta czarów – publikowany był w odcinkach w magazynie “Czas komiksu”. Albumowa publikacja pozostałych odcinków serii w “Klubie Świata Komiksu” jest wydarzeniem długo oczekiwanym przez licznych w kraju wielbicieli Yansa.

Magdalena Walusiak

20 marca 2001