Wierność obrazów. René Magritte i fotografia

1
961

René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Poetyckie, przepełnione nastrojową atmosferą prace, na których zwykłe z pozoru przedmioty zyskują niezwykłą aurę i intrygujący charakter, zapewniły artyście nie tylko miejsce wśród klasyków XX wieku, ale również w kulturze popularnej, która na własny użytek przejęła szereg najbardziej rozpoznawalnych motywów z jego twórczości.

Obok malartswa twórca uprawiał także fotografię, choć ta część jego dorobku przez długi czas pozostawała nieznana.

Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury pokazuje kilkadziesiąt zdjęć powstałych w latach 1928–1955 – materiał, który po raz pierwszy został upubliczniony dopiero po śmierci malarza i wciąż pozostaje niedostatecznie odkryty.

Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych. Magritte przedstawiał przede wszystkim żonę Georgette – zarazem muzę i jedyną modelkę – oraz przyjaciół i równocześnie współtwórców surrealizmu belgijskiego – poetów i pisarzy – Louisa Scutenaire’a, jego żonę Irène Hamoir, Paula Nougé, Marcela Lecomte’a, Marcela Marïena  Camille’a Goemansa i Paula Colineta. Scutenaire w katalogu do pierwszej fotograficznej wystawy artysty w następujący sposób opisywał te realizacje: W wolnym czasie René Magritte ze szczególnym upodobaniem ustawiał ludzi, swoją żonę, czy przyjaciół w zaaranżowanych przez siebie fikcyjnych sytuacjach. (…)
Odbywało się to dokładnie w taki sam sposób, w jaki artysta żonglował elementami przedstawianymi na obrazach, tworząc z nich „inny świat”.

Powstałe podczas wspólnych podróży i  niezobowiązujących spotkań fotografie łączą w sobie dadaistyczny żart, humor, atmosferę burleski z charakterystyczną dla płócien Magritte’a aurą i często wykorzystywanymi motywami.

Kilkadziesiąt zebranych na wystawie zdjęć uzupełnią amatorskie filmy malarza z lat pięćdziesiątych oraz wczesny rysunek i powstała pod koniec życia artysty litografia Trzy jabłka przedstawiająca jeden z jego ulubionych motywów.

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Kurator wystawy: Natalia Żak
Aranżacja wystawy: Malwina Antoniszczak, Monika Bielak
Rysunki: Bogdan Achimescu
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–18.00
Ceny biletów:
Bilet normalny – 8 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Bilet rodzinny – 10 zł

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem:
godz. 12.00 w języku polskim
godz. 16.00 w języku angielskim

 

Wierność obrazów. René Magritte i fotografia

Wierność obrazów. René Magritte i fotografia

René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Poetyckie, przepełnione nastrojową atmosferą prace, na których zwykłe z pozoru przedmioty zyskują niezwykłą aurę i intrygujący charakter, zapewniły artyście…

Wierność obrazów. René Magritte i fotografia
Rowan Stocks-Moore: Minimalist Disney Posters (galeria)

Rowan Stocks-Moore: Minimalist Disney Posters…

 

Źródło: Rowan Stocks Moore

Rowan Stocks-Moore: Minimalist Disney Posters…
150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie

150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie

Wystawa "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" uświetni inaugurację obchodów 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie.
"Ta ekspozycja jest poświęcona przedstawianiu hierarchii w sztuce - od czasów najdawniejszych, od faraona, po dzisiejszy…

150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie
Kraków Bronisława Schönborna

Kraków Bronisława Schönborna

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawy w Kamienicy Hipolitów i Pałacu Krzysztofory. Będzie można nich zobaczyć twórczość Bronisława Schönborna (1909–1971) – rysownika, który głównym motywem swojego dzieła uczynił Kraków.

Zaprezentowanych…

Kraków Bronisława Schönborna
Platon: Uczta – premiera 8 maja

Platon: Uczta – premiera 8 maja

Najnowsza książka z serii Wielcy pisarze w nowych przekładach pojawi się w księgarniach już 8 maja. Będzie to Uczta Platona, w przekładzie Andrzeja Serafina, pod redakcją Piotra Nowaka, z komentarzami…

Platon: Uczta – premiera 8 maja
PreviousNext
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0 (from 0 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ