Wystawę fotografii dokumentujących efemeryczne gatunki sztuki jak performance czy inne akcje artystyczne, można będzie oglądać od 7 września do 6 października w krakowskim Bunkrze Sztuki. Autorem zdjęć jest japoński artysta Shigeo Anzai. Wernisaż wystawy zatytułowanej Świadek: Anzai odbędzie się 6 września o 18.30.

Shigeo Anzai (ur. 1939 w Atsugi, Kanagawa) od 1970 roku zajmuje się dokumentowaniem wydarzeń współczesnej sceny artystycznej. Interesują go nie tradycyjne dzieła, lecz akcje artystyczne i performance.

Anzai zajmuje się także wykonywaniem portretów wybitnych artystów. Pozowali mu m.in. Tetsumi Kudo, Joseph Beuys, John Cage, Jannis Kounelis, Nam June Paik, Laurie Anderson, Gilbert & George i wielu innych. W 1978 roku japoński fotograf został wyróżniony nagrodą Rockefeller Foundation. Od tej pory wiele podróżował po świecie zajmując się fotografowaniem najważniejszych wydarzeń artystycznych, jak Documenta w Kassel czy Biennale w Wenecji. Stworzył też fotograficzne monografie twórczości Isamu Noguchi czy Anthony’ego Caro.

W Bunkrze Sztuki zostaną zaprezentowane prace z lat 1970 – 1999.

Wystawa będzie otwarta od 7 września do 6 października 2002 w godz. 11.00 – 18.00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków.

opr. wodnica