Andy Warhol jako Andrijko Varchol z Mikovej będzie bohaterem dwóch wystaw organizowanych na przełomie października i listopada przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Ekspozycje zatytułowane Kraina nieodległa oraz Kult paradoksu zostaną przygotowane w ramach projektu „Sezon słowacki”.

Wystawa KRAINA NIEODLEGŁA: Andy Warhol jako Andrijko Varchola z Mikovej konfrontuje twórczość artysty z kulturą jego przodków i grekokatolicką tradycją religijną. Ukazuje Andy’ego Warhola, czyli Andrijko Varchola, jako twórcę ikon drugiej połowy XX wieku. Obok dzieł artysty, pochodzących ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Andy Warhola w Medzilaborcach, pokazane zostaną ikony z okolic Mikovej (miejsce urodzenia rodziców artysty), ze Svidnika, Bardejova i innych miast wschodniej Słowacji ze zbiorów Muzeum Kultury Ukraińsko-Łemkowskiej w Svidníku. Artefakty, dokumenty i fotografie z Factory w Nowym Jorku będą zestawione ze starymi fotografiami z fabryki i życia codziennego mieszkańców Mikovej. Wernisaż wystawy zaplanowano na 14 października 2002 o godz. 18:00 w Galerii 1 CSW. Ekspozycja będzie dostępna do 10 listopada 2002.

Wystawa KULT PARADOKSU to prezentacja trzech młodych artystów słowackich, których prace są inspirowane twórczością Andy Warhola. Marko Blazo (1972) wykorzystuje w swojej twórczości przedmioty codziennego użytku i ponownie umieszcza je w nowych, często absurdalnych lub humorystycznych kontekstach. Bohdan Hostinak (1968) uprawia klasyczne malarstwo olejne na płótnie, przewartościowuje tematy i style poprzednich epok w dziejach sztuki, opatrując poszczególne motywy słownikiem filozoficzno-metaforycznym. Milos Koptak (1969) inspiruje się przebrzmiałym kultem gwiazd hollywoodzkich, w swych pracach wykorzystuje przypadkowe fotosy gwiazd filmowych.

Wernisaż odbędzie się 14 października 2002 o godz. 18:00 w piwnicach Zamku Ujazdowskiego. Wystawa ma być czynna do 10 listopada 2002.

W ramach projektu „Sezon słowacki” zaplanowano również przegląd filmów Andy Warhola. Przygotowana przez Kino.Lab we współpracy z Museum of Modern Art w Nowym Jorku retrospektywa odbędzie się od 19 do 24 października. „Sezonowi słowackiemu będzie również towarzyszyła wystawa fotograficzna Robo Bielika Obłoki i morza, prezentowana w Instytucie Słowackim w Warszawie.

opr. wodnica