Wystawa “Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” uświetni inaugurację obchodów 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie.

“Ta ekspozycja jest poświęcona przedstawianiu hierarchii w sztuce – od czasów najdawniejszych, od faraona, po dzisiejszy świat zdominowany przez media. Kiedyś o wywyższeniu decydowała religia bądź władza, a teraz – popularność i masowa, medialna kultura” – opowiadała dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska.

Poza wymienioną powyżej wystawą w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego zostaną zestawione tematycznie obrazy i dzieła sztuki staropolskiej. W ramach tej ekspozycji zaprezentowane zostaną rzeźba i malarstwo śląskie XV i początku XVI wieku. Będą to między innymi malarstwo rodzajowe, martwe natury, pejzaże, obrazy biblijnej, mitologiczne, akty, ale też ołtarze.

Na tej wystawie znajdzie się też Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego, w której z portretem staropolskim skonfrontowana zostanie panorama portretowego malarstwa Europy.

W programie obchodów 150 lecia znalazły się też m.in. wystawa “W cieniu mistrza. Sara Lipska” (Królikarnia, 19 sierpnia – 4 listopada), prezentująca twórczość polskiej artystki mieszkającej w Paryżu, muzy Xawerego Dunikowskiego.

22 lutego 2013 r. planowane jest otwarcie wystawy “Podróż na Wschód”, prezentującej najcenniejsze zabytki ze Zbiorów Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego. Także w lutym – ekspozycja fotografii prasowej tygodnika “Świat”. W październiku 2012 otwarta zostanie wystawa poświęcona dynastii Jagiellonów.

Muzeum zostanie 17 maja. po trwających prawie rok przygotowaniach.