Chronolity, powieść Roberta Charlesa Williamsa nominowana w tym roku do nagrody Hugo, ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Rebis w przekładzie Wiesława Marcysiaka. To kolejna, po Darwinii, książka popularnego pisarza SF opublikowana przez poznańską oficynę.

Robert Charles Wilson (ur. 1953) zasłynął powieściami The Hidden Place, Memory Wire oraz The Harvest. Za Mysterium otrzymał Philip K. Dick Award. Jego najnowsze powieści – Darwinia oraz Chronolity były nominowane do nagrody Hugo.

Chronolity – nota wydawnicza

W 2021 roku w Tajlandii wyrasta nagle kilkudziesięciometrowy złowrogi monument upamiętniający zwycięstwo tajemniczego Kuina… z roku 2041. Świadek tego wydarzenia, Scott Warden – w przeciwieństwie do większości ludzi – nie potrafi przejść nad tym do porządku. Może dlatego, że obwinia chronolit o rozpad swego małżeństwa i chorobę córki. Gdy kilka lat później monumenty pojawiają się w całej Azji, niszcząc doszczętnie wielkie miasta, Scott dołącza do grupy amerykańskich specjalistów mających wyjaśnić fenomen ich podróżowania w czasie i odkryć tożsamość Kuina. Tymczasem chronolity docierają już do Stanów Zjednoczonych, fanatyczni zwolennicy Kuina z każdym dniem rosną w siłę i zwierają szeregi, a świat staje na krawędzi chaosu, by w końcu stoczyć się w otchłań potwornej wojny o przetrwanie…

opr. wodnica