Mazowsze to nie tylko Warszawa – dowodzi autor przewodnika z popularnej serii Wydawnictwa Wiedza i Życie. Szczegółowy opis stolicy Polski zainteresowani znajdą zresztą w osobnym przewodniku tej samej oficyny. Herz może się zatem zająć bliższym i nieco dalszym otoczeniem Warszawy i czyni to z wyjątkową, zaraźliwą wręcz pasją. Prezentuje perełki architektury, sztuki, natury i folkloru, porządkując poszczególne podregiony i opracowując trasy turystyczne w zależności od ich geograficznego położenia w stosunku do stolicy Mazowsza i kraju.

Region można zwiedzać w różny sposób, na przykład planując trasy tematycznie. Herz proponuje m.in. wyprawę ciechanowskim szlakiem literackim, szlakiem gotyckich kościołów, trasą osobliwości przyrody w Dolinie Dolnej Narwi… Smakosze owoców będą zapewne zachwyceni systematyką gatunków jabłek, w które obfitują grójeckie sady.

Liczne mapki i plany ilustrujące opisy pomogą zmotoryzowanym w odnalezieniu właściwej drogi, a piesi znajdą w przewodniku nie tylko zaznaczone na mapkach szlaki, lecz także szczegółowe informacje, jak dotrzeć środkami komunikacji do poszczególnych miejsc z większych ośrodków, przede wszystkim z Warszawy. Notki o muzeach zostały zaopatrzone w wiadomości o godzinach ich otwarcia, a w zebranych na ostatnich stronach przewodnika informacjach turystycznych wymienione zostały hotele, bary i restauracje, naturalnie ze szczegółowymi adresami i aktualnymi numerami telefonów.

Odnalezienie konkretnych informacji ułatwia zamieszczony na końcu publikacji indeks nazw geograficznych, nazw własnych i nazwisk.

Podobnie jak inne przewodniki z tej serii, Mazowsze kusi kolorami setek znakomicie wykonanych zdjęć, a na zamykającej publikację rozkładówce znalazła się samochodowa mapa Polski.

Wiedza i Życie, 2000

seria: „Wędrówki po Polsce”

Magdalena Walusiak

3 października 2000