Pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się w 1936 roku w USA. Młodszy brat słynnego pianisty Charlie Palmieriego. Swoją karierę rozpoczął wspłółpracując na początku lat 50. z Orkiestrą Eddie Forrestera. Kolejnym zespołem była grupa Johny Segui, do której dołączył w 1955 roku. Sześc lat później powstała jego pierwsza, słynna już dziś formacja Conjunto La Perfecta. W tym zespole po raz pierwszy Palmieri pokazał swoje niekonwencjonalne podejście do instrumentacji, dzięki czemu zespół brzmiał niepowtarzalnie i bardzo indywidualnie. W owym czasie była to jedna z najciekawszych formacji grających muzykę z pogranicza jazzu i latin.

Palmieriego nie inspirowały wyłącznie latynoskie brzmienia. Duże znaczenie miała dla niego również twórczość wspaniałych jazzmanów, takich jak: Bill Evans, Art Tatum, Herbie Hancock czy Miles Davis. To łączenie i przenikanie się kilku stylów pozwoliło Palnieriemu w następnych latach wielokrotnie zaskakiwać publiczność zmianami chrakteru tworzonej muzyka.

Mówiąc o takich stylach, jak latin jazz, salsa, bomba czy plena nie sposób pominąć znaczenia Palmieriego dla rozpropagowania i przybliżenia ich szerszej publiczności, czego wyrazem jest 5 statuetek Grammy i wiele innych prestiżowych nagród.

Mariusz Gregorowicz