Atrur Włodarski z Gazety Wyborczej napisał arykul o tym jak to możliwe, że spożywając duże ilości kalorii zawartych w alkoholu, spożywający regularnie nie są grubsi od tych co nie piją. No bo pomyślmy, jeśli jeden pączek ma 200 kcal, a 0.5 litra piwa 380, to lepiej wsunać kilka pączków niż popić ze znajomymi, waga na tym zyskuje. Tymczasem objadajacy się słodyczami są słodkimi grubaskami, w przeciwieństwie do imprezujacych kolesiów.

Oczywiście wyjątkiem są piwosze, im brzuszek się zaokragla w podobnym stopniu. Jako płeć dbająca o wagę, a przynajmniej starająca się to robić, staję przed dylematem: ukochany karmelowy gofer czy szklaneczka ginu? I jakoś trudno mi uwierzyć, że to drugie mnie bardziej utuczy. Oczywiście przeprowadzono badania, podawano ochotnikom tą samą ilość kalorii, tylko w różnej postaci, jedni z alkoholem, drudzy bez. Wynik ? kaloria jest kalorią, i teoria o różnicy kalorii ” alkoholowych” i “tłuszczowych” odpada.

Więc???

Odpowiedź jest banalnie prosta: alkohol obniża łaknienie, ci którzy dużo piją, mało jedzą. Czyli chcąc schudnąć wszystkie grubaski powinny się przerzucić na napoje wyskokowe. Niestety nie jest to takie proste – kolejne badania potwierdziły, że pijący są szczuplesi nie przez to, że piją…tylko dlatego, że są szczuplejsi ! Alkohol różnie działa na osoby z różną wagą: szczupli jeszcze schudną, ale grubsi przytyją. Natomiast – dobra wiadomość dla większości populacji – osoby o przeciętnej wadze raczej zrzucą niechciany tłuszczyk (po warunkiem, że nie ograniczą się tylko do piwa).

Lekarze tłumaczą ten fakt wpływem alkoholu na wydzielanie insuliny – alkohol obniża jej poziom, tylko pod warunkiem, że osoba nie jest otyła. Dlaczego tak jest nadal pozostaje zagadką. W każdym razie – wino do jedzenia i coś mocniejszego w czasie spotkań towarzyskich skuteczna metodą na walkę z tłuszczem.

Jest tylko jedno małe “ale” – dlaczego wracając z trunkowego wieczoru zawsze opróżniam lodówkę ? ale może jestem wyjątkiem ?

Zestawienie kalorii alkoholowych:

Piwo jasne, 0.5 litra – 380

Ajerkoniak – 320

Wódka czysta – 280

Gin – 300

Wiśniówka – 240

Szkocka whiskey – 250

Woda mineralna – 0

Magda Brus