Krystyna Siesicka – nota biograficzna

0
133

Krystyna Siesicka urodziła się w 1928 roku w Dęblinie. Ukończyła Studium Dziennikarskie w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Przez wiele lat pracowała jako redaktorka w „Filipince”, czasopiśmie dla dziewcząt. W 1973 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość literacką poświęconą dziecku i jego problemom na tle współczesnej rodziny.

Zadebiutowała w roku 1966 Zapałka na zakręcie, adresowaną do młodzieży powieścią psychologiczną. Podjęła w niej problemy dojrzewania emocjonalnego nastolatków. Tej tematyce pozostała wierna w wielu następnych książkach. Napisała ich ponad dwadzieścia i wszystkie cieszyły się ogromną popularnością wśród młodych czytelników. Dzięki wznowieniom są z równym zainteresowaniem czytane przez kolejne pokolenia młodzieży. Powieści Moja Droga Aleksandro (1983) oraz późniejsza Chwileczkę, Walerio zapoczątkowały nowy etap jej twórczości, pogłębionej treściowo i nowatorskiej formalnie. Chwileczkę, Walerio zdobyła w 1993 roku nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w konkursie na Książkę Roku.

W bieżącym roku powieść Siesickiej Dziewczyna Mistrza Gry została wpisana na Listę Honorową IBBY (zwaną wcześniej Listą Honorową im. H.Ch.Andersena). 2 kwietnia 2000 roku Polska Sekcja IBBY uhonorowała Krystynę Siesicką medalem za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży.

(materiał opublikowany dzięki uprzejmości wydawnictwa Akapit)

24 kwietnia 2001

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +1 (from 1 vote)
Krystyna Siesicka - nota biograficzna, 9.0 out of 10 based on 1 rating

ZOSTAW ODPOWIEDŹ