Nagrody Darwina 2 – najnowszy zbiór pouczających historii o niezwykłych przypadkach ludzkiej głupoty autorstwa Wendy Northcutt właśnie trafił do księgarń. Pierwszy tom stał się w Polsce bestsellerem przełomu lat 2001 i 2002. Kolejną, jeszcze ciepłą od prasy drukarskiej nowością wydawnictwa W.A.B. jest powieść dla młodzieży Szalone życie Rudolfa – polska odmiana pamiętników Adriana Mole’a.

Nagrody Darwina przyznawane są osobom, które przez swą bezmyślność przyczyniły się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej samych siebie. Tym razem wśród nagrodzonych znaleźli się m. in.: kobieta o złamanym sercu, która zaatakowała nożem byłego kochanka w czasie lotu pilotowanym przez niego samolotem, student z Ohio, który postanowił sprawdzić, jak bardzo może zbliżyć głowę do przejeżdżającego pociągu, dwaj bandyci, którzy włamali się do domu z zamiarem poturbowania właściciela, ale w ciemnościach rzucili się na siebie z nożami.

Dramatyczne, a jednocześnie groteskowe opowieści ukazują się od 1993 r. na stronie internetowej stworzonej przez Wendy Northcutt.

Szalone życie Rudolfa do debiutancka powieść Joanny Fabickiej stylizowana na pamiętnik piętnastoletniego gimnazjalisty, komentujący w dowcipny sposób rzeczywistość i niedawne wydarzenia (od strajku pielęgniarek, przez Przystanek Woodstock, aż po tragedię WTC).

Nastolatek, który imię dostał na cześć znanego aktora (dzięki wyimaginowanemu romansowi babci), do swoich problemów zalicza: Pęcherza (nauczyciela w gimnazjum), nocne polucje, sny o trzecim jądrze, brak kasy, koszmarnego bratanka Gonzo (przywódcę buntu w przedszkolu), babcię w boa, która śliwki w czekoladzie uznaje za podstawowy produkt spożywczy, skandaliczne instalacje artystyczne ojca, jego romans z młodą Koreanką. Chodząc na castingi, Rudolf zadręcza się pytaniem, jak przekonać świat o swoim geniuszu aktorskim oraz jak dyskretnie obejrzeć ofertę sex-shopu.

opr. wodnica