Pod koniec XIX wieku w zakładzie dla obłąkanych powoli dogorywał pewien genialny matematyk. Dzięki rozwinięciu szeregu błyskotliwych koncepcji dokonał on czegoś, co nie udało się nikomu wcześniej – matematycznie okiełznał nieskończoność. Matematykiem tym był Georg Cantor. Książka poświęcona jego odkryciom ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

Amir D. Aczel opowiada w książce Tajemnica alefów. Matematyka, Kabała i poszukiwania nieskończoności o życiu, teoriach i pracach Cantora, które wpłynęły na sposób postrzegania przez nas świata i zapewne jeszcze wiele w nim zmienią.

Teoria mnogości Cantora słynie z szeregu uderzających paradoksów. Na przykład udowadnia, że jednocentymetrowy odcinek zawiera tyleż punktów, ile jednokilometrowy, albo że w nieskończonym czasie jest tyle samo lat co dni. Według Cantora nie ma jednej nieskończoności, lecz cała ich hierarchia, która też jest nieskończona.

Głęboko filozoficzny, zmuszający do umysłowej ekwilibrystyki dorobek naukowy Cantora sięga korzeniami matematyki starożytnej Grecji i żydowskiej mistycznej numerologii zawartej w Kabale. Na oznaczenie swoich nieskończoności Cantor wybrał A, czyli alef – pierwszą literę alfabetu hebrajskiego, która jest także kojarzona z Bogiem.

Amir D. Aczel jest doktorem matematyki i popularyzatorem tej dziedziny wiedzy. W swym dorobku ma takie pozycje, jak God’s Equation: Einstein, Relativity and Expanding Universe czy Wielkie twierdzenie Fermata. Jego książki tłumaczono na wiele języków, m. in. turecki, hebrajski, francuski, niemiecki, włoski, chiński i hiszpański.

materiał wydawcy