Wieczór autorski Irit Amiel odbędzie się 8 października w Warszawie. Okazją do spotkania z izraelską pisarką i tłumaczką jest polska premiera jej tomu poetyckiego Wdychać głęboko opublikowanego nakładem wydawnictwa Świat Literacki. Rozmowę z autorką poprowadzi krytyk literacki Piotr Śliwiński, a wiersze przeczyta Maria Seweryn. Pisarka będzie również gościem V Dni Książki Żydowskiej w Warszawie, a jej spotkanie autorskie odbędzie się w ramach tej imprezy 9 października o 17.00 w Centrum Schorra.

Irit Amiel urodziła się w Polsce w 1931 r., a od 1947 r. mieszka w Izraelu. Pisze w dwóch językach – po polsku i po hebrajsku. Wdychać głęboko jest jej trzecim tomikiem poetyckim. Wcześniej wydała Egzamin z Zagłady oraz Nie zdążyłam. Opublikowała również zbiór opowiadań Osmaleni, nominowany do nagrody literackiej NIKE 2000.

W Izraelu ukazały się jej tłumaczenia opowiadań L. Lipskiego, Hłaski, Grynberga, Krall i Szymborskiej. Z hebrajskiego przełożyła na polski wiele utworów poetyckich współczesnych poetów izraelskich oraz dramat Hanocha Levina Requiem, prezentowany w ub. roku w Warszawie przez Teatr Cameri z Tel Awiwu.

Spotkanie zorganizowane przez Świat Literacki odbędzie się we wtorek 8 października w lokalu przy ul. Dobrej 31 (róg Zajęczej) w Warszawie.

Na oba wieczory autorskie z izraelską pisarką wstęp jest wolny.

wodnica