Dwa spotkania z Wojciechem Jagielskim, autorem książki o Afganistanie Modlitwa o deszcz, odbędą się we wtorek 24 września w Warszawie. O 18.00 reportażysta spotka się z czytelnikami w Sali im. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim (siedziba Uniwersytetu Warszawskiego), a o 20.00 w klubie Apetyt Architektów (ul. Koszykowa 55).

Wojciech Jagielski uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach historii Afganistanu ostatniej dekady. Obserwował narodziny i upadki tamtejszych reżimów, był świadkiem krwawych rebelii i bratobójczych wojen. W książce Modlitwa o deszcz opisał swoje doświadczenia, łącząc formę reportażu z przejmującą opowieścią o utopii, która od stuleci każe Afgańczykom odrzucać wszelkie kompromisy i żyć w rytm kolejnych wojen. Modlitwa o deszcz została bardzo wysoko oceniona przez Ryszarda Kapuścińskiego: „Znakomita, przejmująca i piękna książka! Jagielski osiągnął wyżyny reportażu, które zdobył pasją, wytrwałością, wiedzą, talentem i sercem. Pokazał dramat Afganistanu, jako dramat świata, w którym, choć na różny sposób, przecież uczestniczymy wszyscy”.

Nota wydawcy:

Modlitwa o deszcz jest owocem jedenastu podróży Wojciecha Jagielskiego do Afganistanu odbytych między wiosną 1992 roku a jesienią roku 2001. W świecie i w czasach zdominowanych przez kompromis, ewolucję i pogodzenie się z przykrym odkryciem, że rzeczywistość daleko odbiega od wyobrażeń, podróż do Afganistanu jest dla Europejczyka powrotem do świata zapomnianych, jeśli nie zdradzonych, ideałów i prawd. W Afganistanie nie ma dróg na skróty, nie ma miejsca na udawanie, wszystko ma wymiar podstawowy. W Boga wierzy się tu naprawdę, a wolność ma posmak anarchii. Historia Afgańczyków, zwykle wbrew nim samym, jest nieustannym pasmem rewolucji i kontrrewolucji, tragicznie nieudanych poszukiwań doskonałego sposobu życia oraz natychmiastowego odrzucania wszystkiego, co obce, narzucone, co okazywało się pomyłką lub wymagało odstąpienia od utopijnych zazwyczaj wyobrażeń. Modlitwa o deszcz jest kroniką powstawania i upadków afgańskich reżimów oraz bratobójczych wojen, pocztem komendantów, watażków, świętobliwych mułłów i walecznych wojowników, ale przede wszystkim opowieścią o bezkompromisowym poszukiwaniu Absolutu, zabójczym i jednocześnie pozwalającym zachować godność, wolność oraz wierność podstawowym wartościom”.

Modlitwa o deszcz ukazała się we wrześniu 2002 r. nakładem wydawnictwa W.A.B.

Drugie z zaplanowanych na wtorek spotkań będzie 11 z cyklu „Apetyt na literaturę”. Dyskusję przy beczce piwa poprowadzi Wojciech Giełżyński, a udział w spotkaniu weźmie Jolanta Sierakowska-Dyndo.

Wojciech Jagielski – nota biograficzna

opr. wodnica