5 kilogramów – tyle podobno ważą wspomnienia McCartneya, Starra, Harrisona, Lennona i Yoko Ono. Od 25 września Antologia. The Beatles zawierająca wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć i wspomnień ex-beatlesów dostępna jest w salonach EMPiK-u. 2 października solidnie wydane tomiszcze (format 250×340 mm, oprawa twarda, obwoluta) trafi do pozostałych polskich księgarń.

Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr zgodzili się opowiedzieć wspólną historię specjalnie na potrzeby tej książki. Wraz z Yoko Ono Lennon udostępnili archiwa zespołu i swoje prywatne zbiory oraz pełny zapis telewizyjnego i wydanego na kasetach wideo serialu The Beatles Anthology. W wersji książkowej znalazło się dzięki temu wiele niepublikowanych dotąd zdjęć (w sumie około 1300 fotografii), prywatnych dokumentów (m.in. osobistych listów) oraz innych pamiątek.

Antologia ukazuje się w Polsce dwa lata po swojej prapremierze. W 2000 r. była jednym z największych wydarzeń wydawniczych Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ukazała się również we Francji, Holandii, Japonii, Niemczech, Norwegii i Włoszech, a łączny nakład przekroczył 3 mln egzemplarzy.

Polska wersja została wydana w tłumaczeniu Romana Rogowieckiego przez Hachette Livre Polska-Wiedza i Życie. Miłośników czwórki z Liverpoolu czeka niebagatelny wydatek – 155 zł.

wodnica

Nota wydawcy

Jest wiele książek poświęconych zespołowi The Beatles. Wyjątkowość Antologii The Beatles polega na tym, że nie jest czyjąś opowieścią o Beatlesach, lecz imponującym zbiorem wspomnień i wypowiedzi SAMYCH Beatlesów.

John, Paul, George i Ringo opowiadają o sobie, o swoim dzieciństwie, marzeniach, zafascynowaniu muzyką, o klimacie powojennego Liverpoolu, a przede wszystkim o tym, jak tworzyli zespół, który w latach sześćdziesiątych stał się nieodłączną częścią kultury masowej, stał się fenomenem, jaki zdarza się tylko raz.

Na czym polegał ten fenomen? Po przeczytaniu Antologii można odpowiedzieć krótko: na tym, że pojawili się właśnie w tym czasie, właśnie w tym miejscu, właśnie w tym składzie. Spotkali się! I spotkali na swej drodze ludzi, którzy zobaczyli w nich nie tylko czterech chłopców „czyniących hałas”, ludzi, którzy pomogli „tym małym poczwarkom przemienić się w motyle”.

The Beatles to bardzo różne osobowości, mieszanka temperamentów i specyficzny humor. Każdy z nich był indywidualnością, a jednocześnie współtworzył jedność.

Tak bardzo różni z osobna, byli niezwykle zgranym zespołem. Zawsze chcieli być najlepsi. Nieustannie poszukiwali nowego – brzmienia, wyrazu, inspiracji, image’u. Po przeczytaniu tej książki staje się jasne, co miał na myśli Ringo, mówiąc o „niesamowitej więzi czterech facetów”, którzy nawet gdy mieli największe apartamenty w hotelu, czasami całe piętro, siedzieli we czterech w jednej łazience, by być blisko siebie.

To, co postronnym – przede wszystkim oszalałym na punkcie The Beatles fanom – wydawało się bajkowym życiem, przedmiotem zazdrości i niedościgłych marzeń, dla Johna, Paula, George’a i Ringa było ciężką pracą, nieustanną presją, nieprzespanymi nocami.

Stali się niewolnikami terminów, kontraktów, służb porządkowych, ochrony. Już nie wychodzili z sal koncertowych, lecz byli wyprowadzani tylnym wyjściem. Nie podróżowali, tylko byli eskortowani z lotniska do hoteli – których byli więźniami – i z powrotem na lotnisko. To, o czym marzyli na początku swej kariery, stało się z czasem trudne do zniesienia. Zaczęła im ciążyć presja fanów, prasy, promotorów i agentów.

Mdlejące, rozhisteryzowane fanki śledzące każdy krok swych idoli i rozwrzeszczane tłumy zagłuszające ich występy to medialny obraz gwiazdy, jaką w latach 60. byli The Beatles. Dzięki tej książce można poznać prawdę o słynnej „czwórce z Liverpoolu”.

Trzeba przeczytać, jak wspominają wspólne życie, zajrzeć za kulisy sceny, trzeba poznać ich terminarze, wiedzieć, ile przez te lata zrobili, żeby zobaczyć drugą, tę prawdziwą stronę życia The Beatles. Aby zrozumieć trudne konsekwencje ich kariery. Wszystko w swym życiu podporządkowali MUZYCE. Pisanie piosenek, które początkowo było dla nich zabawą, z czasem stało się prawie nawykiem, a trasy koncertowe – sposobem na życie.

Trwali jako zespół tak długo, dopóki wspólne granie było dla każdego z nich najważniejsze. Kiedy pojawiły się inne fascynacje, monolit The Beatles został zagrożony.

Rozstali się wówczas, gdy – jak powiedział John – „doszli do punktu, w którym nie tworzyli już magii”…

Antologia The Beatles to książka ciepła, szczera i zabawna. Opowiada o muzycznym rozwoju i społecznych przemianach, jakie przeszli chłopcy z przeciętnych liverpoolskich rodzin, którzy dzięki założonemu przez siebie zespołowi stali się światowej sławy gwiazdami. Pozwala też poznać prekursorskie działania Beatlesów w dziedzinie muzyki rozrywkowej, ich poszukiwania muzyczne i poszukiwania sensu życia w świecie lat sześćdziesiątych.

Fenomen, jakim niewątpliwie byli The Beatles, nie przestaje interesować fanów na całym świecie, chociaż od rozpadu grupy minęło już ponad 30 lat. Świadczy o tym również fakt, że The Beatles. Anthology została przetłumaczona na wiele języków; między innymi przeczytało ją ponad 3 miliony fanów z Niemiec, Francji, Anglii, Norwegii, USA, Holandii, Włoch i Japonii. Teraz tę niezwykłą książkę będą mogli poznać również polscy czytelnicy. Jest ona praktycznie autobiografią The Beatles.

Zrealizowanie niezwykłego przedsięwzięcia, jakim jest książka Antologia The Beatles było możliwe tylko dlatego, że Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr zgodzili się opowiedzieć swoją wspólną historię specjalnie na potrzeby tej książki.

Wraz z Yoko Ono Lennon udostępnili archiwa zespołu, jak i swoje prywatne archiwa oraz pełny zapis telewizyjnego i wydanego na kasetach wideo serialu The Beatles Anthology. Dzięki tej książce światło dzienne ujrzało wiele dotąd niepublikowanych zdjęć, fascynujących dokumentów oraz pamiątek.