„Kanon książek dla dzieci i młodzieży” poznamy w listopadzie tego roku. Tytuły zostaną wybrane przez uczestników plebiscytu zorganizowanego przez Polską Izbę Książki we współpracy z mediami. Pierwsze tomy z nowej serii mają się ukazać na początku przyszłego roku.

„Kanon książek dla dzieci i młodzieży” to kolejny, po „Kanonie na koniec wieku” pomysł osób związanych z polskim rynkiem książki. Umowę dotyczącą publikacji klasyki dla dzieci i młodzieży podpisało wczoraj kilkanaście wydawnictw. Jak nas poinformowała Daria Dobrołęcka (czuwająca wcześniej nad edycją „Kanonu na koniec wieku”) nie uzgodniono jeszcze formy edytorskiej nowego zestawu „lektur obowiązkowych”. Na pewno jednak nie powinno zabraknąć wśród książek z kanonu utworów z klasycznymi ilustracjami mistrzów gatunku, np. Jana Marcina Szancera. Wydawcy przewidują jednak również współpracę z przedstawicielami młodego pokolenia plastyków.

Plebiscyt, do którego akces zgłosiła m.in. „Gazeta Wyborcza” ze swoim portalem internetowym oraz publiczne radio i telewizja, zaplanowano na przełom października i listopada. Pod koniec listopada mają być ogłoszone jego wyniki, czyli lista tytułów wchodzących w skład kanonu (prawdopodobnie będzie ich w sumie 50). Pierwsze tomy z nowej serii powinny się ukazać w marcu 2003 r. Wydawcy planują spore nakłady, w związku z czym cena poszczególnych tytułów miałaby być niewygórowana.

Uczestnikom przedsięwzięcia zależy na czasie – zamierzają zaprezentować książki z kanonu podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii w kwietniu 2003 r. Polska będzie gościem honorowym tej imprezy, zatem istnieje szansa pokazania czytelniczych preferencji znad Wisły na forum międzynarodowym. Podobnej promocji doczekał się „Kanon na koniec wieku” podczas Targów Książki we Frankfurcie w 2000 r., gdzie Polska wystąpiła również jako gość honorowy.

wodnica