Małgorzata Musierowicz pracuje nad nową powieścią. Będzie to kolejny tom popularnego cyklu „Jeżycjada”. Wydawnictwo Akapit Press nie wyklucza, że książka ukaże się jesienią tego roku.

Prawdopodobnie gotowe są już dwa pierwsze rozdziały powieści, ale autorka nie chce zdradzać żadnych szczegółów – poinformował nas wydawca. Nie jest znany ani tytuł, ani – tym bardziej – dokładna data premiery 15. tomu cyklu. W najlepszym wypadku książka trafi do rąk czytelników w październiku, ale możliwe, że zostanie wydana dopiero w grudniu. Wydawnictwo zastrzega się, że wszystko zależy od samej Małgorzaty Musierowicz, która nad poprzednim tomem „Jeżycjady” – Kalamburką – pracowała niemal trzy lata, a premiera była przekładana kilkakrotnie.

Kalamburka miała być zresztą ostatnią częścią sagi poznańskiej rodziny Borejków. Autorka zdecydowała się na kontynuowanie cyklu po licznych interwencjach czytelników, którzy nie zgodzili się na rozstanie z ulubionymi bohaterami.

Na „Jeżycjadzie” wychowały się już niemal trzy pokolenia miłośników książek. Pierwszy tom – Szósta klepka – powstał pod koniec lat 70. Rodzina Borejków i jej przyjaciele – mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Jeżyce – towarzyszą zatem czytelnikom od ponad 30. lat. Kolejne tomy stają się zapisem przemian polskiej rzeczywistości, a nastoletni bohaterowie pierwszych tomów doczekali się już własnych nastoletnich pociech. Adres „Roosevelta 5”, pod którym Małgorzata Musierowicz zameldowała Borejków, stał się miejscem kultowym, do którego zmierzają liczne pielgrzymki fanów „Jeżycjady”. Podobno ze względu na zbyt częste wizyty młodych czytelników, autentyczna lokatorka „mieszkania Borejków” poprosiła pisarkę, by akcja cyklu rozgrywała się jak najczęściej w innych miejscach, które mogliby odwiedzać fani sagi, oszczędzając lokal przy Roosevelta 5.

recenzja Kalamburki

Biografia Małgorzaty Musierowicz

wodnica