Svetlana Broz, wnuczka Josipa Broza Tito, autorka książki Dobrzy ludzie w czasach zła będzie gościem dyskusji zatytułowanej Bałkańska lekcja: „Wybacz mojemu narodowi to, co czyni”. Spotkanie odbędzie się 21 czerwca o 15.00 w siedzibie Fundacji Batorego (sala im. Jerzego Turowicza) w Warszawie (ul. Sapieżyńska 10a). W dyskusji, oprócz Svetlany Broz, wezmą udział Dorota Jovanka Ćirlić, Wojciech Tochman i Dawid Warszawski (autor wstępu do polskiego wydania książki Broz).

Svetlana Broz nagrała w połowie lat 90. blisko sto wstrząsających świadectw mieszkańców Bośni i Hercegowiny. Przemierzyła 7,5 tysiąca kilometrów. „Książka byłaby gotowa w 1996 roku – powiedziała w wywiadzie – gdyby ci, którym jej publikacja stawała kością w gardle, nie ukradli z mojego domu w centrum Belgradu większości zebranych przeze mnie materiałów. Zrozumiałam, że komuś zależy na tym, żeby taka książka się nie ukazała, albo żebym to nie ja była jej autorem. To oczywiście opóźniło wydanie książki, ale go nie udaremniło”. Opublikowała te historie w książce Dobry Ljudi u Vremenu Zla. Książka opowiada historie Serbów, Chorwatów i Bośniaków. Svetlana Broz opisuje chorwackiego lekarza pomagającego bośniackim jeńcom. Serbskiego taksówkarza w Sarajewie, który ryzykuje życie dla wrogów. Mieszaną wioskę, gdzie Serbowie i Bośniacy chronią siebie nawzajem, tak jak podczas II wojny światowej, i dzięki temu udaje im się przetrwać. Ludzie opowiadali jej o swoich doświadczeniach w kontaktach z innymi, którzy nie byli ich wiary, a wszystko to w czasach, gdy wokół „budowano światy etnicznie czyste”. „Jest w tym przesłanie, że nawet w najgorszym okresie, w najgorszych czasach każdy człowiek ma wybór i było wielu ludzi, którzy nawet w takim czasie pozostali ludźmi. Ludzie płacili życiem, ale nie akceptowali brutalnego, okrutnego zachowania swoich własnych rodaków” – powiedziała autorka.

Książka Broz Dobrzy ludzie w czasach zła ukazała się w tym roku w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne. Z chorwackiego tekst przełożyła Dorota Jovanka Cirlić.

Organizatorem spotkania Bałkańska lekcja: „Wybacz mojemu narodowi to, co czyni” są Wydawnictwo Czarne oraz Fundacja Inicjatyw Międzynarodowych.

biografia Svetlany Broz

wodnica