Masala, debiutancka powieść Maksa Cegielskiego, jest opartą na doświadczeniach autora, opowieścią o ucieczce przed naszym „nowym, lepszym światem” i własną przeszłością. Przynosi intrygujący i zmysłowy obraz Indii, kraju nieograniczonych możliwości, odurzającego jak tytułowa mieszanka ostrych i aromatycznych przypraw.

Bohater Masali ma za sobą krótką, ale błyskotliwą karierę prezentera telewizyjnego, zakończoną rocznym leczeniem w ośrodku dla narkomanów. Zniechęcony tym, co zobaczył po powrocie, postanawia uciec. Wybiera Indie, mityczną krainę wszystkich uciekinierów i domorosłych filozofów. Widział ten kraj w narkotycznych wizjach, później, na odwyku, słuchał opowieści tych, którzy stamtąd wrócili. Chciał jak oni przeżyć iluminację, zmienić się, może nawet stworzyć na nowo. Teraz, w towarzystwie Zosi, swojej wielkiej miłości, znalazł się w świecie, który uzależnia tak mocno jak heroina. Spotyka podobnych mu początkujących uciekinierów i tych już doświadczonych, zarażonych wirusem wschodu. Obserwuje poszukiwaczy szybkiego oświecenia i tanich narkotyków, odkrywców autentycznej religijności, wszechobecną nędzę i niesłychane bogactwo barw, zapachów i smaków. Porzuciwszy europejski sceptycyzm, próbuje odnaleźć prawdziwe oblicze Indii, a przy tym poznać samego siebie. .

Max Cegielski (ur. 1975), dziennikarz i didżej radiowy. Był prezenterem telewizji Canal+. Jako Grodyński publikował wiersze w „Decentrum sztuki” i opowiadania w „bruLionie”. Jego felietony ukazywały się we „Fluidzie”, a relacje z Pakistanu w „Gazecie Wyborczej”. Obecnie jest prezenterem Radiostacji.

fragment książki

materiały wydawcy