Gdybyście pomieszkali jakiś czas w Moskwie, zrozumielibyście, że żaden pisarz nie wyraża nastrojów społecznych lepiej niż Pielewin. Jason Cowley, “The New York Times”

Generation P, powieść dedykowana “pamięci klasy średniej”, jest satyrycznym obrazem współczesnego świata rosyjskiej polityki, mediów i reklamy. Ukaże się, bądź już się ukazała, w szesnastu krajach Europy, w Rosji wzbudziła sensację i została sprzedana w liczbie przeszło 200 000 egzemplarzy.

Pokolenie radzieckich nastolatków w latach siedemdziesiątych wybrało pepsi, której smak symbolizować miał wolność. Wiara w komunizm upadła, a słodki, brunatny płyn pozostał. Przedstawicielem tej pozbawionej korzeni generacji jest bohater książki, młody poeta, Wowa Tatarski. Po upadku radzieckiego imperium jego poezja okazała się jałowa i bezsilna w obliczu absurdalnego “nowego porządku”. Wowa zastanawia się, czy warto było zamieniać imperium zła na złą republikę bananową importującą swoje banany z Finlandii. Pomału pogrąża się w apatii. Przed całkowitym upadkiem ratuje go przypadkowo spotkany dawny znajomy, który oferuje mu pracę w agencji reklamowej. W miarę, jak jego kariera nabiera tempa, Tatarski odkrywa nagle, że światem rządzi reklama, tak jak rządziła nim w czasach starożytnych Sumerów, a rosyjski wielki biznes i wielka polityka są zwykłą mistyfikacją.

Pielewin, w sposób dokładny i błyskotliwy, opisuje post-sowiecką kulturę narkotyków, konsumpcji i zbrodni. Jest głosem swojego pokolenia, pisarzem, który nadaje rosyjskiej powieści nowy kierunek.

Wiktor Pielewin (ur. 1962) jest wybitnym kronikarzem czasów upadku Pierestrojki i najpopularniejszym obecnie pisarzem w Rosji. Studiował w moskiewskim Instytucie Energetycznym oraz Instytucie Literackim im. Gorkiego. Przez “New Yorker” został uznany za jednego z sześciu najzdolniejszych pisarzy europejskich. Sławę przyniósł mu tom prozy Niebieska latarnia, za którą otrzymał rosyjską nagrodę Bookera – najważniejsze wyróżnienie literackie w Rosji. Następne powieści, Omon Ra, Życie owadów, Żółta strzała, a przede wszystkim Czapajew i Pustota, ugruntowały jego pozycję i odniosły olbrzymi sukces w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy. W styczniu 2002 roku rosyjska organizacja młodzieżowa popierająca Władimira Putina “Idący razem” ogłosiła listę pisarzy i książek “słusznych” i “niesłusznych”. Nazwisko Pielewina otwiera tę drugą.

Magda Brus