Co każda mama wiedzieć powinna? To pytanie szczególnie intensywnie nurtuje niewiasty debiutujące w roli matki. Po pierwsze – czy rzeczywiście jestem w ciąży? Z którego testu najlepiej skorzystać? Jak wybrać dobrego lekarza, gdy nie ma już wątpliwości – zostałam mamą?

Jakim badaniom się poddać, by sprawdzić stan malucha? Jaki wpływ mogą mieć anemia i cukrzyca na ciążę? Co zabrać do szpitala? Jak zminimalizować ból w trakcie porodu? Może wybrać znieczulenie? Ale jakie? Jak może w tym czasie pomóc ojciec dziecka? Karmić dziecko piersią, czy wybrać butelkę? A pieluchy? Boże kochany, przecież to trzeba jakoś zakładać! Jak???

Na sto podobnych pytań przyszła mama znajdzie krótkie, skondensowane odpowiedzi w poradniku Macierzyństwo. Wiadomości są dawkowane w treściwych pigułkach, zazwyczaj opatrzonych ilustracjami poglądowymi. Dodatkowo znalezienie potrzebnych w danym momencie informacji ułatwia zamieszczony na końcu książki skorowidz. Poradnik ma poręczny, kieszonkowy format, pozwalający na studiowanie zagadnienia np. w środkach komunikacji miejskiej czy w poczekalni u lekarza. Solidne, twarde okładki i szycie nie pozwolą książeczce rozsypać się nawet po 48 czytaniu 🙂

Zapewne większość odpowiedzi nie zaspokoi do końca ciekawości mamy-debiutantki, ale wszelkie wątpliwości na pewno rozwieje lekarz prowadzący ciążę. Pomocą okażą się także bardziej szczegółowe publikacje. Warto jednak zacząć od tej, aby nie wpaść w przerażenie ogromem materiału. Przygotowanie do macierzyństwa to praktycznie dodatkowe studia i warto zacząć naukę od rzeczy najprostszych i łatwo przyswajalnych, a takie zalety zaledwie 70-stronicowa książeczka Wiedzy i Życia posiada.

Wydawnictwo Wiedza i Życie, 2000

Seria: “101 praktycznych porad”

Magdalena Walusiak

11 listopada 2000