Kategorie
Plastyka

150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie

Wystawa „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” uświetni inaugurację obchodów 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Ta ekspozycja jest poświęcona przedstawianiu hierarchii w sztuce – od czasów najdawniejszych, od faraona, po dzisiejszy świat zdominowany przez media. Kiedyś o wywyższeniu decydowała religia bądź władza, a teraz – popularność i masowa, medialna kultura” – opowiadała dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska.

Poza wymienioną powyżej wystawą w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego zostaną zestawione tematycznie obrazy i dzieła sztuki staropolskiej. W ramach tej ekspozycji zaprezentowane zostaną rzeźba i malarstwo śląskie XV i początku XVI wieku. Będą to między innymi malarstwo rodzajowe, martwe natury, pejzaże, obrazy biblijnej, mitologiczne, akty, ale też ołtarze.

Na tej wystawie znajdzie się też Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego, w której z portretem staropolskim skonfrontowana zostanie panorama portretowego malarstwa Europy.

W programie obchodów 150 lecia znalazły się też m.in. wystawa „W cieniu mistrza. Sara Lipska” (Królikarnia, 19 sierpnia – 4 listopada), prezentująca twórczość polskiej artystki mieszkającej w Paryżu, muzy Xawerego Dunikowskiego.

22 lutego 2013 r. planowane jest otwarcie wystawy „Podróż na Wschód”, prezentującej najcenniejsze zabytki ze Zbiorów Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego. Także w lutym – ekspozycja fotografii prasowej tygodnika „Świat”. W październiku 2012 otwarta zostanie wystawa poświęcona dynastii Jagiellonów.

Muzeum zostanie 17 maja. po trwających prawie rok przygotowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *