XVIII MIĘDZYNARODOWE GŁOGOWSKIE SPOTKANIA JAZZOWE

28.09 Głogów – “MOK” sobota godz. 19.00

CHROMOSOMOS

Marcin Lamch – double bass,

Artur Dominik – drums,

Łukasz Kluczniak – sax,

Tomek Kasiukiewicz – trombone

“… Niby pobrzmiewa to „coś” echami nowojorskiego M-BASE-u, a la Lost Tribe i Greg Osby, jest w tym szczypta tzadikowskich klimatów odowłujących się do tradycji klezmerskiej (znakomity „Chasyd”), jest coś z Frippa, Colemana i Skopelitisa. Jednak nie ma tu mowy o bezmyślnym kopiowaniu. Muzycy wzięli z jazzu to, co akurat najciekawsze, a że są ludźmi młodymi i otwartymi na muzykę nową, nic dziwnego, że jazzowe frazowanie podparli rockowym czadem. Reasumując, debiut nr 1 minionego roku.”

Piotr Iwicki & Olaf Szewczyk (Gazeta Wyborcza)

“…Stara zasada dobrej sztuki glosi, że ważne są nie tyle zależnosci i powinowactwa stylistyczne, ile sposób ich przekraczania, ważne jest to, jak się z tych zależności wychodzi, jak na fascynacjach i inspiracjach buduje się to, co własne i orginalne. Wydaje się, że “Ultra Project” nosi cechy orginalnosci zasadzającej się wszakże nie tyle na nowatorstwie stylistycznym – bo bez wątpienia muzykom Chromosomos zależy na stworzeniu przynajmniej zalążka nowego stylu – ile na swieżości wykonywanej muzyki, na wewnetrznych spieciach, kontrapunktach, na odważnym korzystaniu z tego co już zostało odkryte, na dynamice poszczególnych realizacji.”

Krzysztof Kuczkowski (Gitara i Bass)

” … Czyżby wreszcie na polskiej scenie awangardowej pojawiła się alternatywa dla kojarzonego z trójmiastem yassu? Być może tak – za sprawą wrocławskiej grupy Chromosomos, w muzyce której łączy się wszystko to, co we współczesnym odjechanym jazzie najważniejsze. “

Wojciech Hadam ( e.pl )

“…Gęste faktury, mocny, niekiedy groovowy, rytm, ciekawie prowadzone solówki i wspaniała ich ekspresja. Taka jest współczesna nowa muzyka, wywodząca swe korzenie także z jazzu i w tę nową koncepcję wpisuje się Chromosomos. To dobrze, bo takiej muzyki w Polsce się nie gra, a myślę, że i w Europie zespołów o podobnej koncepcji jest niewiele.”

Paweł Baranowski (diapazon.pl)