Art Spiegelman, znany w Polsce, za sprawa kontrowersyjnego komiksu Maus, stworzył komiks o wydarzeniach 11 września 2001. Historia będzie drukowana w niemieckim Die Zeit, (również na stronie internetowej tej gazety), oraz w amerykańskim Forwardzie. W tej chwili na stronie Die Zeit, dostępny jest plik PDF, który stanowi krótki wstęp do planowanej na osiem miesięcy (odcinki co tydzień) publikacji komiksu.

Art Spiegelman, jest mieszkańcem Nowego Yorku, mieszka niedaleko miejsca zamachu z 11 września i jest naocznym świadkiem tragedii sprzed roku. Komiks ma być zapisem osobistych przeżyć rysownika, który w dniu zamachu poszukiwał swojej córeczki na pogrążonym w chaosie Manhattanie.

minimal

Fragment komiksu w formacie PDF (445kb)
Więcej na stronie Die Zeit

Przy okazji wizyty na stronie Die Zeit warto zwrócić uwagę w jaki sposób Niemcy podeszli do niewygodnego obrazu ich nacji w komiksie Spiegelmana. Przypomnijmy że Żydzi zostali w nim przedstawieni jako myszy, Niemcy jako koty, a Polacy jako świnie. Niemiecka prasa nie chcąc wdawać się w zbyteczną polemikę, określa Niemców występujących w komiksie mianem “nacjonalistów”. W Polsce miast działać w podobny sposób, wytacza się armaty i pozywa do sądu za zniesławienie narodu… (sic)

Więcej o Myszy i jej kłopotach w Polsce