Katedra – krótkometrażowy film zrealizowany na podstawie opowiadania Jacka Dukaja – będzie od 19 lipca prezentowany w białostockim kinie Ton przed seansami Wehikułu czasu i Spidermana. To na razie jedyne planowane pokazy filmu Tomasza Bagińskiego w polskich kinach. Produkcja zdobyła nagrodę Best Animated Short podczas tegorocznych targów Siggraph w San Antonio.

Opowiadanie Katedra, pochodzące z wydanego przez superNOWĄ tomu Z kraju niewiernych, zostało bardzo wysoko ocenione przez miłośników fantastyki, którzy przyznali mu podczas Polconu 2001 nagrodę Zajdla. Spodobało się także Tomkowi Bagińskiemu, grafikowi, który do zbioru Dukaja zaprojektował okładkę, a później postanowił na jednym z opowiadań oprzeć scenariusz swojego filmu.

Katedra jest krótkometrażowym, niekomercyjnym filmem fantastycznym zrealizowanym w technice cyfrowej. Trwa 6 minut i 30 sekund. Muzykę Albinoniego, Waglewskiego i Moloko skompilował na potrzeby obrazu Adam Rosiak. Na stronie producenta filmu – agencji Platige Image – dostępny jest trailer w kilku rozdzielczościach, w formatach DivX oraz MPG. Całość zostanie udostępniona w późniejszym terminie, po pokazach kinowych oraz festiwalach form krótkometrażowych. Prawdopodobnie Katedrę będą mogli obejrzeć pod koniec sierpnia uczestnicy Polconu – Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki (organizatorzy zapowiadają, że pokaz odbędzie się na 90%).

wodnica