Neil Gaiman osobiście zajmie się napisaniem scenariusza i reżyserią filmu, który powstanie na podstawie miniserii komiksu SandmanDeath: The High Cost of Living. Takie są ustalenia po rozmowach z firmą Warner Bros., która zdecydowała się na produkcję filmu. Ta sama wytwórnia planuje jeszcze jedną ekranizację komiksu Gaimana – The Books of Magic. To jednak nie koniec planów związanych z przenoszeniem twórczości autora Sandmana na ekran.

Wytwórnia Miramax zdecydowała się kupić prawa do powieści Gaimana Gwiezdny Pył, uznanej przez krytyków za jeden z najlepszych utworów literackich dla dorosłych 1999 r. (w Polsce wydana w 2001 r. nakładem wydawnictwa Mag). Z kolei reżyser Henry Selik dokonuje adaptacji najnowszej książki Gaimana dla dzieci i młodzieży zatytułowanej Coraline. Ukaże się ona w Polsce w 2003 roku.

Wytwórnia Jim Henson Company nabyła prawa filmowe do Nigdziebądź. Jest to o tyle ciekawe, że sama powieść powstała na podstawie… sześcioodcinkowego serialu fantasy wyprodukowanego na zamówienie BBC. Książka zdobyła w 1999 r. nagrodę Julie Verlanger we Francji – wyróżnienie przyznawane najlepszej powieści roku. Wydana w Polsce w 2001 r. również szybko stała się bestsellerem.

Neil Gaiman, który napisał już niejeden scenariusz filmowy (m.in. odcinka serialu Babylon 5 czy angielski skrypt do Księżniczki Mononoke), właśnie skończył najnowszy tekst i przedstawił go reżyserowi Robertowi Zemeckisowi. Jest to filmowa adaptacja powieści fantasy The Fermata Nicholsona Bakera.

Spośród wszystkich zapowiedzi najbardziej elektryzująca wydaje się pierwsza – ekranizacja miniserii Sandmana, której główną bohaterką jest siostra Dreama – Death. Dla wielu fanów komiksu Gaimana jest to najciekawsza postać cyklu. Pełna życia, piękna i urocza Śmierć to dość niekonwencjonalny pomysł… Trzyczęściowa seria Death: The High Cost of Living stała się w lutym 1993 r. najlepiej sprzedającym się komiksem wszech czasów w kategorii „dla dojrzałych czytelników”. Sprzedaż pierwszego nakładu osiągnęła liczbę 300 tys. egzemplarzy.

wodnica