Najnowsza powieść Nicka Hornby’ego, autora kultowej Wierności w stereo, ma dziś (11 czerwca) polską prapremierę. Jak być dobrym, bo taki nosi tytuł, zdominowała od lutego do kwietnia brytyjskie listy bestsellerów. W ciągu trzech miesięcy Brytyjczycy kupili około 164 tys. egzemplarzy tej powieści prezentującej według wydawcy „boleśnie śmieszny obraz współczesnego małżeństwa i współczesnych rodziców”. Do 17 czerwca książkę będzie można kupić tylko w EMPiKach, później pojawi się także w innych polskich księgarniach.

W nocie wydawcy czytamy:

Jestem dobrą osobą, jestem lekarką, a teraz leżę w hotelowym łóżku z mężczyzną, którego dobrze nawet nie znam – chociaż wiem przynajmniej tyle, że ma na imię Stephen – i całkiem niedawno zaproponowałam mężowi rozwód.

Zgodnie ze swymi zawiłymi kalkulacjami etycznymi, Katie Carr może sobie pozwolić na romans. Jest lekarzem, a ostatecznie lekarze to porządni ludzie, na dodatek jej mąż David jest samozwańczym Najbardziej Gniewnym Człowiekiem w Holloway. Tymczasem kiedy David znienacka robi się dobry – po prostu i dosłownie dobry: rozdaje pieniądze, rzeczy itd. – rachunki Katie przestają się zgadzać i musi postawić sobie kilka trudnych pytań.

Znakomita nowa powieść Nicka Hornby’ego prezentuje boleśnie śmieszny obraz współczesnego małżeństwa i współczesnych rodziców, a przy tym stawia jedno z najtrudniejszych pytań: co to znaczy – być dobrym?”

Powieść Jak być dobrym ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka w serii „Kameleon” w przekładzie Jerzego Łozińskiego. Łoziński zajął się także przygotowaniem nowego tłumaczenia wydanej wcześniej, również przez Zyska, innej książki Hornby’ego – Był sobie chłopiec. Drugie wydanie niezwykle popularnej w Wielkiej Brytanii historii o niedojrzałym mężczyźnie i przedwcześnie dorosłym dzieciaku ukazuje się w Polsce również dziś – kilka tygodni przed polską premierą ekranizacji z Hugh Grantem w roli głównej (film trafi do kin 5 lipca).

wodnica