Jak ponuro stać się kimś – śpiewał wraz z Homo Twistem Maciek Maleńczuk. Spike Jonze – reżyser kultowego teledysku Beastie Boys czyli Sabotage – wziął najwyraźniej te słowa do serca i stworzył film o symulacji osobowości.

Craig Schwartz – w tej roli John Cusack – jest bezrobotnym operatorem kukiełek, trawionym bezrobociem który znajduje prace w tajemniczej firmie zlokalizowanej na 7 i pól piętrze jednego z amerykańskich wieżowców. Tam poznaje tajemniczą i wyrachowaną Maxine – Catherine Keener – w której bezgranicznie się zakochuje, niestety bez wzajemności. Craig odkrywa jednak na terenie firmy portal prowadzący doi głowy Johna Malkovicha, i ten fakt kompletnie odmienia jego zycie osobiste i uczuciowe.

Film jest ponurą groteską traktująca o wszechobecnym w naszym świecie pędzie do bycia zauważonym. Miliony ludzi oglądając na co dzień reklamy, filmy, programy telewizyjne, starają się nabyć choć część przymiotów jakimi epatują ich medialni idole. Jedni starają się upodobnić psychicznie inni z kolei fizycznie, a wszystko to czynią by stać się lepszymi, bardziej ponętnymi i interesującymi dla otoczenia. Ślepy tor na który wkraczają, prowadzi ich zazwyczaj na krawędź rzeczywistości, żadna bowiem poza nie zmieni nas w kogoś lepszego. Być lepszym, oznacza bowiem ogrom pracy włożony we własne ja, a bycie kalką nie daje ucieczki przed pytaniem: Kim Ja Właściwie Jestem.

Reżyseria: Spike Jonze

Scenariusz: Charlie Kaufman

Produkcjat: Universal

minimal