Pierwszy mały lokator w domu budzi mieszane uczucia. Oczywiście – świeżo upieczeni rodzice są zazwyczaj szczęśliwi i zakochani w maluchu, ale jednocześnie solidnie przestraszeni.

Obawy, czy podołają, czy sprawdzą się w nowych rolach, a przede wszystkim – czy nie zrobią krzywdy bezbronnemu, kruchemu stworzeniu i czy zrozumieją jego potrzeby, spędzają sen z powiek jeszcze przed pojawieniem się potomka. Już sama myśl o braniu na ręce takiej kruszyny budzi dreszcze (co będzie, jeśli dziecko upuszczę? połamię? za mocno ścisnę?), a wizja wyślizgującego się drobnego ciałka z rąk podczas kąpieli to jeden z najkoszmarniejszych snów pod koniec ciąży. Zamiast jednak zawczasu zamartwiać się, lepiej przygotować się teoretycznie i praktycznie do opieki nad noworodkiem. Przecież nie jest to niemożliwe. Bądź co bądź miliony rodziców jakoś poradziły sobie z wychowaniem swoich pociech.

Małe dziecko to zestaw bogato ilustrowanych, krótkich, konkretnych porad. Początkujący bądź przyszli rodzice (bo przede wszystkim do takich adresowana jest ta książeczka) znajdą w nim informacje, jak podnosić i trzymać noworodka i niemowlę, jak je kąpać, ubierać, przewijać i karmić. Zasady układania pieluszek w „latawce” i „trzy warstwy” szybko przestają być wiedzą tajemną. Zestaw przyborów do kąpieli staje się oczywisty i łatwy do zapamiętania. Krótkie zasady żywienia malucha w zależności od wieku też nie okazują się czymś skomplikowanym. Poruszanie się w gąszczu poszczególnych tematów ułatwia zamieszczony na końcu książki skorowidz.

Kiedy dziecko nieco podrośnie, zapewne chętnie samo skorzysta z tej publikacji – spora liczba barwnych ilustracji zachęci do ich oglądania (tyle tam innych bobasów!), a twarde okładki i solidne szycie nie pozwolą książeczce rozsypać się po pierwszym dziecięcym „czytaniu”.

Wydawnictwo Wiedza i Życie, 2000

Seria: “101 praktycznych porad”

Magdalena Walusiak

12 listopada 2000