Brazylijski multiinstrumentalista Mauricio Takara (perkusja, trabka, dzwonki, laptop) rozpoczyna występem w poznańskim Starym Browarze tournee po Polsce. Muzykowi hip-hopowej formacji Instituto i avant-jazzowej grupy Hurtmold towarzyszy podczas koncertów gitarzysta i wibrafonista Fernando Cappi. Duet wystąpi w Poznaniu (9.02), Warszawie (10.02), Krakowie (11.02), Łodzi (12.02) i Wrocławiu (14.02).

Mauricio Takara związany jest z brazylijską sceną muzyczną, jako perkusista grał w hip – hopowej grupie Instituto, w avant-jazzowej grupie Hurtmold, brał udział w projektach pieśniarza Otto, który korzysta z bogatej tradycji brazylijskich rytmów. Stale współpracuje z saksofonistą Thomasem Rhorerem, tworząc muzykę improwizowaną. Do Polski przyjeżdża tuż po występie na berlińskim festiwalu Club Transmediale 2005.

Macierzysta formacja Takary Hurtmold, z którą zarejestrował dotąd cztery płyty, rozpoczynała jako klasyczny zespół emo-core`owy, by później zyskać etykietkę grupy avantjazzrockowej i wylądować w minimalnej estetyce postrocka. Solowy projekt Mauricio Takary (album m.takara, Submarine Records 2003) spaja w całość powyższe wątki nadając im odcienie i tekstury abstrakcyjnej elektroniki i minimal rocka. Aktualnie Takara zajmuje się improwizacją tworząc duet z saksofonistą Tomasem Rhorerem i współpracując m.in. z Robem Mazurkiem (Isotope 217, Chicago Underground). Brał także udział w dźwiękowej instalacji Dragaaudio na Resfest-Digital Film Festival w Sao Paulo. Na koncertach solowych Takara gra na perkusji, trąbce i używa laptopa. Podczas trasy po Polsce towarzyszy mu Fernando Cappi (również z grupy Hurtmold), który wzbogaca muzykę bardziej organicznym brzmieniem, improwizując na gitarze, wibrafonie i urządzeniach elektronicznych, tworząc obok fragmentów całkowicie free, nieregularne bity i harmonijne melodie.

Koncerty duetu Takara/Cappi w Polsce

9.02/środa

Poznań/Stary Browar

10.02/czwartek

Warszawa/Centrum Sztuki Współczesnej

11.02/piątek

Kraków/Re

12.02/sobota

Lódź/Jazzga

13.02/niedziela

koncert na żywo w JazzRadio

14.02/poniedziałek

Wrocław/Ośrodek Działań Artystycznych “Firlej”

Fot. Rodolfo Herrera

opr. wod.