To zafascynowany muzyką reżyser, scenarzysta, pisarz i dziennikarz w jednym. Urodził się w Palm Springs, a wychował w San Diego w Kalifornii. Karierę dziennikarską rozpoczął mając 15 lat – pisał do “Playboya”, “Penthouse’a” i “Los Angeles Times”. Gdy miał lat 16, w 1973 roku nawiązał współpracę z “Rolling Stone”, dla którego przygotowywał m.in. profile Davida Bowiego, Neila Younga, Erica Claptona oraz zespołu Led Zeppelin.

W ten sposób zbierał materiały do swojej pierwszej książki. Beztroskie lata w Ridgemont High dokumentowały życie ówczesnych nastolatków. W 1979 roku stały się bestsellerem i zostały sfilmowana przez Amy Heckerling. Film wydany w Polsce tylko na kasetach wideo był sporym sukcesem kasowym. Był to nie tylko początek kariery filmowej Crowe’a. Na planie filmowym poznał swoją przyszłą żonę, grającą w zespole rockowym Heart, a Sean Penn, Jennifer Jason Leigh, Judge Reinhold, Nicolas Cage i Eric Stolz dzięki Beztroskim latom…. zwrócili na siebie uwagę. Scenariusz Crowe’a otrzymał nominację do nagrody Writers Guild of America za najlepszą adaptację.

1989 rok był dla Camerona Crowe’a rokiem debiutu reżyserskiego. Say Anything (Nie mów nic – wydany w Polsce tylko na VHS) z Johnem Cusackiem i Ione Skye, opowiada historię nieśmiałego indywidualisty zakochanego w najinteligentniejszej dziewczynie w klasie. Kolejny film Samotnicy z Mattem Dillonem, Bridget Fondą i Kyrą Sedgwick, opowiadający o młodzieży grounge’owej z Seattle, zbierał dobre recenzje głównie dzięki muzyce i muzykom, którzy w nim zagrali. Na ekranie pojawił się Eddie Vedder z Pearl Jamu, Chris Cornell z Soundgarden i Jerry Cantrell z Alice In Chains.

Po tym filmie Crowe wydał książkę Conversations With Wilder – zapis rozmów z reżyserem Billym Wilderem. Jego prawdziwy komercyjny sukces przyszedł w 1996 roku wraz z hitem Jerry Maguire z Tomem Cruisem w roli sfrustrowanego agenta sportowego wspieranego tylko przez jednego zawodnika (Cuba Gooding – nagrodzony za rolę Oscarem) i lojalną księgową (Renee Zellweger). Za scenariusz do tego filmu Crowe otrzymał nominację do Oscara. Podobny sukces nadszedł po autobiograficznym filmie U progu sławy, nagrodzonym Złotym Globem dla najlepszego musicalu lub komedii i Oscarem za scenariusz. Kate Hudson, która zagrała w U progu słąwy zasłużyła jedynie na nominację do Nagrody Akademii. Film wchodzi właśnie na ekrany polskich kin.

Filmografia:

2001 – Vanilla Sky

2000 – The Beatles Revolution

2000 – U progu sławy

1998 – Single Video Theory

1998 – Welcome to Hollywood

1996 – Jerry Maguire

1992 – Samotnicy

1989 – Say Anything…

Kamila Rokicka