W najbliższych dniach czeka Poznań prawdziwe święto poezji. Do stolicy Wielkopolski przyjadą ważni autorzy średniego pokolenia. Piotr Śliwiński, współorganizator festiwalu „Muzyka do sensu” i pracownik naukowy poznańskiej polonistyki, mówi: — To już druga odsłona imprezy o tym tytule.
Pomysł, by do Poznania zaprosić poetów z całej Polski i skonfrontować ich z naszą publicznością sprawdził się już rok temu. Dlatego też razem z Księgarnią Naukową „Kapitałka” i Stowarzyszeniem Inicjatywa Kulturalna Pro Arte postanowiliśmy rozszerzyć ubiegłoroczną formułę o kilka punktów. Będzie czytanie wierszy, lekcje poezji w szkołach, otwarty turniej jednego wiersza, zaprezentujemy także młodych poznańskich autorów.
„Muzyka do sensu” potrwa trzy dni, od 25 do 27 marca. Honorowy patronat nad imprezą objęli Prezydent Miasta Poznania i Rektor UAM. Festiwal rozpocznie się od prezentacji książki „Niepodległość głosu. Szkice o poezji polskiej po 1968 roku” z udziałem autora; Jacek Gutorow, znany przede wszystkim jako poeta, tym razem wystąpi w roli krytyka literackiego. Jego książka, opublikowana w prestiżowej serii Wydawnictwa Znak, zdobyła już niemałe uznanie.
Wieczór z książką „Niepodległość głosu” może mieć dla publiczności dodatkowe znaczenie, bowiem Gutorow umieścił w niej szkic o Dariuszu Sośnickim, poecie z Poznania.
Ewa Graczykowska, wiceprezes Stowarzyszenia Pro Arte, opowiada: — Chcemy zaangażować różną publiczność, dlatego festiwal odbędzie się w kilku miejscach w Poznaniu: na Uniwersytecie, w sali PTPN-u, Pracowni-Muzeum im. J. I. Kraszewskiego, liceum, wreszcie w pubie. Wielu uczestników życia kulturalnego naszego miasta „Muzyka do sensu” powinna zaciekawić przede wszystkim doborem zaproszonych autorów — m.in. Piotr Sommer, Marcin Sendecki, Wojciech Kuczok czy Wojciech Bonowicz, autor bestsellerowej książki o ks. Tischnerze — dodaje Graczykowska.
Organizatorzy zapraszają wszystkich poetów naszego miasta do wzięcia udziału w turnieju jednego wiersza, który odbędzie się w klubie „W Starym Kinie”. Zwycięzca, którego wybierze jury złożone z zaproszonych autorów, otrzyma 44 Euro i gwarancję publikacji w studenckim kwartalniku „Pro Arte”.
• Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte zostało powołane do życia w lipcu 2002, ale jego początki sięgają głębiej. Powstało jako inicjatywa osób skupionych wokół studenckiego kwartalnika „Pro Arte” (wydawanego przy poznańskim uniwersytecie), które istnieje na rynku od sześciu lat.
W tym czasie udało się wydać 17 numerów pisma i zorganizować spotkania uznanym autorom. Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte jest organizacją skupiającą ludzi kultury i sztuki. Wśród jego członków są pracownicy UAM (m.in. Piotr Śliwiński, Krzysztof Trybuś), ale też studenci i absolwenci poznańskich uczelni.
Cele organizacji to m.in. promocja przedsięwzięć kulturalnych i literackich, czytelnictwa i rozwoju sztuki, organizowanie spotkań autorskich, konkursów, sympozjów o tematyce kulturalno-literackiej, edukacja kulturalna oraz kształtowanie świadomości o stanie kultury, medialna promocja działań kulturalnych.
W grudniu 2002 roku środowisko Pro Arte zorganizowało debatę „Poznań i inne prowincje” dotyczącą miejsca Poznania na mapie polskiej kultury. Organizacja tworzy kulturalny serwis internetowy www.proarte.net.pl oraz wydaje kwartalnik „Pro Arte”.
Więcej informacji:
Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte
ul. Kraszewskiego 24/6 Poznań
Anna Borzeskowska 501 86 42 60, 66 27 314
Ewa Graczykowska 605 44 80 11
Rozkład jazdy
25 marca (wtorek)
godz. 18:30
Klub Studencki „Kafka” – Collegium Novum UAM
al. Niepodległości 4
Jacek Gutorow, „Niepodległość głosu”
Dyskusja o książce z udziałem Autora
26 marca (środa)
godz. 10:00 – 12:00
Lekcja z poetą, krytykiem, tłumaczem (Liceum im. św. Marii Magdaleny – ul. Garbary 24)
Lekcje prowadzą: Wojciech Bonowicz, Wojciech Kuczok, Jacek Gutorow
godz. 14:00
sala C2 – Collegium Novum UAM
al. Niepodległości 4
Koniec poezji?
Dyskusja panelowa z udziałem Wojciecha Bonowicza, Jacka Gutorowa, Wojciecha Kuczoka, Michała Larka, Tadeusza Pióry, Marcina Sendeckiego
Prowadzenie: Ryszard K. Przybylski
15:30 – 17:30
sala 104 B – Collegium Novum UAM
al. Niepodległości 4
Poeto, pokaż język, czyli Jeden na Jednego
Interpretacje wybranego utworu: Jarosław Borowiec (Wojciech Bonowicz), Edward Pasewicz (Marcin Sendecki), Ewa Graczykowska (Wojciech Kuczok), Łukasz Grodziński (Piotr Sommer), Justyna Gola (Tadeusz Pióro), Krzysztof Hoffmann (Dariusz Suska), Agnieszka Rogulska (Jacek Gutorow), Karol Francuzik (Piotr Kępiński)
18:30 – 20:30
Księgarnia Naukowa „Kapitałka”, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk – ul. Mielżyńskiego 27
Czytanie wierszy. Czytają: Wojciech Bonowicz, Mariusz Grzebalski, Piotr Kępiński, Wojciech Kuczok, Tadeusz Pióro, Marcin Sendecki, Piotr Sommer, Dariusz Sośnicki, Dariusz Suska
Prowadzenie: Piotr Śliwiński
21:30 – ad finitum
„W Starym Kinie” – ul. Nowowiejskiego 8
Noc jednego wiersza. Turniej otwarty
Nagroda dla odważnych – 44 Euro
Prowadzenie: Ewa Graczykowska, Karol Francuzik
27 marca (czwartek)
godz. 18:00
Pracownia-Muzeum im. J. I. Kraszewskiego – ul. Wroniecka 14
Młodzi na Parnas. Nietekstylny wieczór autorski: Roman Bromboszcz, Maciej Gierszewski, Adam Kaczanowski, Jolanta Siekacz
Prowadzenie: Violetta Szostak
Patronat honorowy:
Rektor UAM
Prezydent Miasta Poznania
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte
Instytut Filologii Polskiej UAM
Księgarnia Naukowa „Kapitałka”
Za pomoc finansową dziękujemy:
Wydziałowi Kultury i Sztuki Urzędu Miasta w Poznaniu
JM Rektorowi UAM
Wydawnictwu Prószyński i S-ka
Obsługa medialna:
Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych
Serwisprasowy.pl
Pro Arte