Kolejne utwory Wiktora Pielewina, Imre Kertésza, Magdaleny Tulli i Piotra Siemiona, publikacja pierwszej powieści Samuela Becketta oraz Monologów waginy Eve Ensler – przyszłoroczne zapowiedzi wydawnictwa W.A.B. to lista potencjalnych wydarzeń literackich i obyczajowych.
Na niecierpliwie wyczekiwaną kolejną polską wersję powieści Pielewina przyjdzie czytelnikom poczekać do września. Dokładnie na 15.09 zapowiadana jest premiera książki Mały palec Buddy (Czapajew i Pustota) w tłumaczeniu Henryki Broniatowskiej. Powieść, podobnie jak Generation P, ukaże się w serii „Don Kichot i Sancho Pansa”. Niewykluczone, że wydawnictwu uda się namówić autora na wizytę w Polsce.
Imre Kertész spotkał się z polskimi czytelnikami zaledwie kilka miesięcy temu i nikt nawet nie podejrzewał podczas jego wizyty, że ma do czynienia z laureatem literackiej Nagrody Nobla 2002. Kontrakt z węgierskim pisarzem okazał się dla W.A.B. strzałem w dziesiątkę i zaowocuje w przyszłym roku kolejnym przekładem (autorstwa Anny Sobolewskiej) – w połowie kwietnia ma się ukazać w serii „Don Kichot i Sancho Pansa” Kadysz dla nienarodzonego dziecka. To kolejna część „trylogii ludzi bez losu”, na którą składają się także powieści Los utracony i Fiasko, opowieść o konsekwencjach holokaustu i jednocześnie historia miłosna.
Sporym zaskoczeniem dla miłośników ascetycznego języka Samuela Becketta może się okazać jego pierwsza powieść – Sen o kobietach pięknych i takich sobie, zapowiadana przez W.A.B. na lipiec 2003. Pisarz nie znalazł wydawcy, który chciałby ten utwór opublikować i schował go do szuflady. Książka ukazała się drukiem dopiero po jego śmierci.
Mało kto tak szanuje słowo jak Magdalena Tulli. Zbędnych – nie używa, niezbędne – wypowiada z niezwykłą rozwagą. Jej trzecia, po Snach i kamieniach oraz Czerwieni, powieść ma się ukazać w listopadzie przyszłego roku. Tytuł nie jest jeszcze znany.
Z podaniem tytułu nowej powieści Piotra Siemiona, autora głośnych Niskich łąk, nie ma najmniejszego problemu: Finimondo ma mieć swoją premierę w maju przyszłego roku. Tym razem Siemion na miejsce akcji wybrał nie Wrocław, lecz Warszawę, w której mieszka od niedawna. Historia czworga bohaterów opowiedziana jest z perspektywy anioła stróżującego nad ich losami podczas trzech zimowych dni 2001 roku. Rozgrywa się na stołecznych ulicach, w autobusach, w metrze, w samolotach, w chmurach smogu i mgły nad miastem, a także w nocnym Lesie Kabackim na południowych krańcach Warszawy.
Monologi waginy, zbiór bezpruderyjnych opowieści o seksualnych sukcesach i dramatach kobiet, ma trafić do księgarń za kilka tygodni – w lutym 2003. Historie powstały w oparciu o ponad dwieście wywiadów, które Eve Ensler przeprowadziła z kobietami z całego świata. Wystawiane najpierw jako monodram, odniosły ogromny sukces na scenach Broadwayu, by wkrótce, przy udziale największych gwiazd kina, stać się głośnym, międzynarodowym wydarzeniem. Monologi waginy, które gościły dotychczas na scenach trzydziestu krajów – od maleńkiego kościółka w Nowej Szkocji po stadion sportowy na Filipinach – stały się również początkiem globalnego ruchu przeciwko przemocy wobec kobiet. Wydanie książkowe Monologów powtórzyło sukces spektaklu i doczekało się przekładu na ponad dwadzieścia języków, a autorce przyniosło w 1997 roku prestiżową nagrodę OBIE. Sukces Monologów waginy stał się początkiem globalnego ruchu V-Day, skierowanego przeciwko przemocy wobec kobiet.
Z ostatniej chwili
Jak nas poinformowało W.A.B. zapowiadana na przyszły rok powieść Magdaleny Tulli będzie nosiła tytuł Tryby i ukaże się nie w listopadzie, a w kwietniu. W planach wydawniczych W.A.B. na 2003 r. znalazła się także, poza Kadyszem dla nienarodzonego dziecka, jeszcze jedna powieść Imre Kertesza zatytułowana Fiasko.
15 grudnia 2003 r.