W Estonii produkowanych jest rocznie osiem filmów animowanych. To dużo, jeśli wziąć pod uwagę wielkość kraju oraz fakt, że filmy te mają takie same budżety jak filmy fabularne. Co ważniejsze, estońska animacja zaliczana jest do najlepszych na świecie, zdobywając liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Dziesięć animowanych filmów estońskich będzie można zobaczyć 1 i 2 października w Kino.Lab (Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6) w Warszawie. Początek pokazów o godz. 20.00.

Mimo, że pierwszy estoński film animowany Przygody psa Juku powstał już w 1931 roku, prawdziwe początki animacji w tym kraju wiążą się z osobą Eleberta Tuganova, który w latach pięćdziesiątych XX w. założył Nukufilm, studio animacji lalek. W latach siedemdziesiątych z inicjatywy Reina Raamata powstało studio produkujące filmy rysunkowe – Joonisfilm. Oba studia działały w ramach wytwórni Tallinnfilm. Raamat był pierwszym estońskim twórcą animacji, który zdobył rozgłos międzynarodowy m.in. za sprawą takich filmów jak Duży Tyll (1980) o estońskim bohaterze mitycznym. Joonisfilm okazał się kuźnią talentów: Matti Kütt, Janno Põldma, Heiki Ernits czy wreszcie Priit Pärn, najsłynniejszy obecnie estoński autor filmów animowanych, a także szef wydziału filmowego Akademii Sztuki w Turku w Finlandii. Jego film Noc Marchewek stał się filmem kultowym. Na przeglądzie zobaczyć będzie można najnowsze dzieło Pärna – Karl i Marylin.

Absurdalne, dziwne, filozoficzne, surrealistyczne – tak bywają opisywane te filmy. Każdy z nich jest inny, jednak łączy je specyficzne estońskie poczucie humoru i charakterystyczny stosunek Estończyków do otaczającego ich świata.

Radosław Surowiec
organizator przeglądu
wiceprezes Stowarzyszenia ProEstonia

Program przeglądu

Program 1 (rysowanki)

piątek:

Bermuda (Bermuda) – Ülo Pikkov – 1998 – 14 min

W stojącym na pustyni wraku statku żyje marynarz wraz z syreną. Syrena jest całkowicie uzależniona od marynarza, który codziennie przynosi jej wodę. W ich życie wkracza centaur, który destabilizuje ten związek.

Mont Blanc (Mont Blanc) – Priit Tender – 2001 – 11 min

Pewien Japończyk opuszcza swoją francuską żonę, aby osiąść na Fudżijamie. Ziemia pod jego stopami zaczyna się trząść. Katastrofa to tylko kwestia czasu…

Karl i Marylin (Karl ja Marylin) – Priit Pärn – 2003 – 24 min

Karl jest zmęczony ciężkim piętnem swej sławy i decyduje się od niej uwolnić. Wraca do życia pomiędzy „normalnymi ludźmi”, gdzie krzyżują się jego ścieżki z szukającą sławy Marylin. Karl posiada siłę, która zamienia Marylin w idola tłumów. Ale nie na długo.

Ulica Weitzenberga (Weitzenbergi tänav) – Kaspar Jands – 2002 – 11 min

Mężczyzna marzy o kobiecie. Kobieta zainteresowana jest kimś innym. Mężczyzna porzuca próby zainteresowania kobiety, znajdując inny obiekt pożądania. Kobieta w końcu interesuje się mężczyzną. Nowe żądze mężczyzny powodują, że znajduje się on w tarapatach.

Koncert dla marchwiowego ciasta (Konstsert porgandipirukale) – Heiki Ernits, Janno Põldma – 2002 – 11 min

Babcia postanawia upiec ciasto marchwiowe i wysyła dziadka z wnuczką, aby przynieśli marchew z ogródka. Gdy wracają, okazuje się, że babci nie ma. Postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Wszystko przy wtórze kociej orkiestry.

Program 2 (kukiełki itp.)

sobota:

Droga do Nirwany (Teekond Nirvaanasse) – Mait Laas – 2000 – 14 min

Opowieść o młodym człowieku, który chce przekroczyć horyzont.

Instynkt (Instinkt) – Rao Heidments – 2003 – 10 min

Konsekwencje spowodowane utratą przez Stwórcę kontroli nad własnym dziełem. Godne polecenia dla wszystkich uwikłanych w klonowanie.

Barbarzyńcy (Barbarid) – Hardi Volmer – 2003 – 17 min
Barbarzyńcy są adaptacją baśni Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, w której Śnieżką jest obywatelką Barbielandu a krasnoludkami stare, nieużywane już lalki żyjące w piwnicy.

Mieć duszę (Hing Sees) – Riho Unt – 2002 – 18 min

Film oparty jest na powieści Żyjące lalki” estońskiego pisarza Antona Hansena Tammsaare. „Mieć duszę” to historia o małym chłopcu i jego wielkim marzeniu – żołnierzykach z duszami, którzy przy umieraniu zamykają oczy.

Lisica (Rebasenaine) – Priit Tender – 2002 – 10 min

Film oparty jest na legendzie Indian Mapuche z Chile. Jest to historia lisicy, która idzie do nieba, aby odwiedzić wujka. Zostaje jednak z niego siłą wyrzucona.

materiał nadesłany