Dwie nowe wystawy – Jacek Malczewski i Kolekcja Rodziny Pinno – zostaną otwarte 1 października w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (Rynek 11). Początek wernisaży o godz. 15.00. Przed otwarciem wystaw odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych wmurowanych w ścianę gmachu muzeum.
Informacja o wystawach:
Wystawa Jacek Malczewski (1854 – 1929)
przygotowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin i 75. rocznica śmierci.
Ekspozycja prezentuje 158 obrazów z różnych okresów twórczości. Obiekty pochodzą z Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz z licznych kolekcji prywatnych. Wystawa podzielona jest na trzy sekwencje: Świat wyobraźni, Autobiografia, Wśród przyjaciół.
Świat wyobraźni to dzieła inspirowane historią i kulturą narodową, mitologią, Starym i Nowym Testamentem. Znakomitymi przykładami są takie obrazy jak: Zatruta studnia z chimerą, U źródła życia, Zuzanna i starcy, Elenai, Ostatni napój.
Jak niewielu innych artystów Malczewski uczynił tematem malarskim samego siebie, zarówno w sensie wyglądu fizycznego, jak i swych marzeń i rozterek twórczych. Stąd na wystawie cały zespół autoportretów: Autoportret z muzą, Zatruta studnia z autoportretem, Po burzy, Autoportret z paletą, Autoportret w białym stroju. W Autobiografii pokazane są obrazy przedstawiające portrety rodzinne, autoportrety, a także pejzaże z miejsc szczególnie bliskich artyście – a więc z Wielkiego, Krakowskiego Zwierzyńca oraz Lusławic.
Ciekawostką jest pierwszy olej przedstawiający siostrę grającą na fortepianie, obraz powstał w Radomiu w roku 1874.
Wśród przyjaciół to prezentacja wybitnych elit intelektualnych Krakowa przełomu wieków. Są tu portrety m.in. Stanisława Bryniarskiego, Aleksandra Mroczkowskiego, Władysława Żeleńskiego, Stanisława Tomkowicza, Adama Łady-Cybulskiego, Stanisława Dębickiego, Rudolfa Stażewskiego.
Aneksem do wystawy będą zdjęcia archiwalne, dokumenty, dyplomy świadczące o znaczeniu twórczości artysty, a także zaproszenia na bankiety, rauty, spotkania towarzyskie.
Jacek Malczewski był nie tylko wybitnym malarzem, ale także uczestnikiem życia towarzyskiego Krakowa.
Wystawa Kolekcja Rodziny Pinno
Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu obdarowane zostało Kolekcją Rodziny Pinno. Ofiarodawcami są rodzeństwo Andrzej Pinno i Zofia Lipowczan z d. Pinno. Na bogaty i różnorodny zbiór składają się głownie przedmioty, które stanowiły część wyposażenia i reprezentacyjnej kamienicy usytuowanej przy Placu Konstytucji 3 Maja w Radomiu. Kamienica zwana Pałacem Karschów, wzniesiona pod koniec XIX w. przez trzy spokrewnione ze sobą rodziny: Karschów, Łagodzińskich i Pinno.
Związki rodziny Karschów i Łagodzińskich zapoczątkowało małżeństwo Janiny, córki Teodora i Wilhelminy Karschów z Feliksem Łagodzińskim, właścicielem apteki w tejże kamienicy. Ich córka Janina poślubiła Alfonsa Pinno, inżyniera, budowniczego, architekta, pedagoga, społecznego opiekuna zbiorów historycznych radomskiego muzeum.
Zainteresowanie historią, kulturą i sztuką przekazał swoim dzieciom: Andrzejowi i Zofii. Andrzej Pinno poszedł w ślady ojca i jest obecnie profesorem architektury na Uniwersytecie w Arlington w Teksasie. W okresie okupacji większość mebli i sprzętów rodzina przeniosła do wielu zaprzyjaźnionych domów. Były one przechowywane w różnych miejscach, w piwnicach, na strychach. Po wojnie przewiezione do Warszawy, gdzie przez wiele lat zajmowała się nimi Zofia Lipowczan.
W części poprzedzającej wystawę prezentowane jest drzewo genealogiczne rodziny Pinno W pierwszej części wystawy prezentujemy trzy rodziny radomskie: Karschów, Łagodzińskich i Pinno.
Kolejna część to wnętrze mieszczańskiego domu, gdzie znajdują się: meble z przełomu XIX i XX w., stara porcelana, srebra, szkło, portrety rodzinne, fotografie, druki i rękopisy, biżuteria rodzinna. Prezentujemy także lampy, tkaniny i elementy stroju, wyposażenie kuchenne, zabawki i wiele innych przedmiotów.
materiał nadesłany