Jury pod przewodnictwem prof. Jacka Woźniakowskiego przyznało Nagrodę Kościelskich 2004 Tomaszowi Różyckiemu za ksiązkę Dwanaście stacji. Poemat. To oryginalne zderzenie poezji z prozą w wykonaniu młodego opolskiego autora, mającego na koncie już cztery tomy poezji. Poemat ukazał się nakładem wydawnictwa Znak. Nagroda zostanie wręczona w Warszawie, w siedzibie Ambasady Konfederacji Szwajcarskiej, 9 października o godz. 12.00. Uroczystość będzie z festiwalem Wielkie Nocne Czytanie organizowanym specjalnie z tej okazji w Warszawie 8 i 9 października.

Tomasz Różycki ur. 1970, poeta, tłumacz, romanista mieszka w Opolu. Wydał tomy wierszy Vaterland (1997), Anima (1999), Chata umaita (2001) oraz Świat i Antyświat (2003). Publikował w wielu czasopismach, jego wiersze tłumaczono m. in. na hiszpański, francuski, angielski, bułgarski, niemiecki, litewski, rosyjski, słoweński i ukraiński.

W Dwunastu stacjach Różycki opisuje rytmicznym poetyckim językiem bynajmniej nie poetyczną śląską codzienność – kałuże na ulicach, pierogi Babci, dworzec pekaesu… Poemat opowiada historię powrotu do korzeni, rodzinnego zjazdu na Kresach – ziemi przodków, lecz opowiada ją w zupełnie zaskakujący sposób. Tradycja literacka (opis biesiady, mrówki!) istnieje tu na równych prawach z nowoczesnością (Unia Europejska, esemesy), co daje iście piorunujący efekt.

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich – jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Powstała ona na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju

literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym (ponizej czterdziestego roku życia) twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji.

materiał nadesłany