Zespół Wędrowiec wystąpi w sobotę 29 stycznia w warszawskim Teatrze Małym (wejście od Pasażu Wiecha, naprzeciwko kina Relax). Poszukiwania artystyczne Wędrowca to próba zadomowienia się współczesnej wrażliwości w dawnej muzyce obrzędowej wsi Polski centralnej (głównie Mazowsza oraz Lubelszczyzny) zapisanej przez Oskara Kolberga lub utrwalonej w nagraniach archiwalnych m. in. Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz własnych. Początek koncertu o godz. 19.15.

Ponieważ muzyka grana przez zespół Wędrowiec w swoim naturalnym kontekście już nie istnieje, członkowie grupy docierają do niej z pomocą wyobraźni ukształtowanej przez muzykę klasyczną (zwłaszcza “minimal music”), doświadczenia teatralne oraz spotkania z żyjącymi jeszcze muzykantami czy śpiewaczkami starszego pokolenia, od których uczą się surowych stylów wykonawstwa ludowego (np. śpiew tzw. białym głosem, techniki gry skrzypcowej).

Program koncertu obejmuje muzykę, która towarzyszyła zwyczajnym mieszkańcom wsi od kołyski do grobu, ze szczególnym uwzględnieniem obrzędu weselnego, muzykę bogatą w treści i emocje, które są aktualne również dziś. Także sposobem prezentacji grupa Wędrowiec nawiązuje do dawnych obrzędów, nie dosłownie, jak to bywa w przypadku grup folklorystycznych, lecz poprzez formę, która jest bardziej spektaklem dźwiękowym niż koncertem.

Członkowie grupy grają ze sobą dwóch lat, wcześniej brali udział m. in. w takich przedsięwzięciach muzycznych jak Księżyc, Bractwo Ubogich, Kapela Domu Tańca, Pies Szczeka. Dali wiele koncertów w Polsce, a także Hiszpanii i Francji. Prowadzili indywidualne i wspólne projekty badawcze, artystyczne, edukacyjne i animacyjne (Dom tańca, cykl filmów dokumentalnych Centrum czyli pogranicze).

Jako Wędrowiec zadebiutowali jesienią zeszłego roku, w kwietniu 2004 zdobyli I miejsce w Festiwalu Folkowym “Nowa tradycja” organizowanym przez Polskie Radio.

Wędrowiec wystąpi w składzie:

Agata Harz – śpiew, basy, statki wodne

Emilia Okołotowicz – śpiew, baraban, bębenek, statki wodne

Remigiusz Mazur-Hanaj – lira korbowa, skrzypce, trzcinka

Bartosz Niedźwiecki – skrzypce, dudy, mazanki, trzcinka

materiał nadesłany