Dwie biografie – Aleksandry David Neel i Diany Mosley – oraz listy Oskara Wilde’a to najnowsze propozycje książkowe wydawnictwa Twój Styl. Nic nie mogło być inaczej czyli listy Oskara Wilde’a są uzupełnieniem wydanej niedawno biografii pisarza Oskar i Bosie. Fatalna namiętność.
Nowości – noty wydawnicze
Barbara i Michael Fosterowie: Niezwykłe życie Aleksandry David Néel
Niezwykłe życie Aleksandry David-Néel to biografia badaczki Tybetu i tajemniczych praktyk, fascynująca opowieść o życiu i wyprawach olśniewającej, żyjącej w XX wieku Francuzki, która jako pierwsza Europejka wkroczyła do świętego miasta – Lhasy.
Jest to najpełniejsza biografia badaczki, którą Lawrence Durrell nazwał „najbardziej zdumiewającą kobietą naszych czasów”. Była pierwszą kobietą, która zbadała Tybet w okresie, gdy cudzoziemcom zabraniano tam wstępu. Niewielu wiodło życie tak pełne przygód jak ona i niewielu tak wiele w nim dokonało.
Aleksandra Dawid Néel, żyjąc w Tybecie oraz Sikkimie wśród pustelników i szamanów, z pierwszej ręki poznawała tajemnice mistycznych praktyk tybetańskiego buddyzmu, łącznie z wędrówkami poza ciało, telepatią, wampirycznym szamanizmem i tantrycznym seksem. Po powrocie do Francji napisała ponad 30 książek, m.in.: Moją podróż do Lhasy oraz Mistyków i cudotwórców Tybetu. Miała znaczący wpływ na kulturę beatników i powstanie amerykańskiego buddyzmu.
Korzystając z trudno dostępnych źródeł, łącznie z informacjami uzyskanymi z tajnych dokumentów archiwów indyjskich, Barbara i Michale Fosterowie napisali żywą i wyczerpującą kronikę zarówno podjętej przez bohaterkę próby opanowania wewnętrznych demonów, jak i owych dalekich podróży, które uczyniły z niej jedną z najznakomitszych postaci epoki.
Książka w tłumaczeniu Ewy Pankiewicz ukazała się w serii “Biografie”.
Anna de Courcy: Diana Mosley
Diana Mosley była jedną z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci swych czasów, przez jednych uwielbianą, przez innych znienawidzoną.
Urodziła się jako Diana Freeman-Mitford w 1910 roku. Była najpiękniejszą i najinteligentniejszą spośród sześciu sióstr Mitford. W wieku osiemnastu lat poślubiła Bryana Guinnessa, którego rodzina zbiła fortunę na browarach. Po czterech latach opuściła go dla przywódcy brytyjskich faszystów Oswalda Mosleya, żonatego z Cimmie Curzon, córką lorda Curzona. Diana została kochanką Mosleya, co wstrząsnęło jej rodziną i wywołało skandal towarzyski.
W 1933 roku zabrała swoją siostrę Unity do Niemiec; niebawem obie poznały nowego niemieckiego przywódcę, Adolfa Hitlera. Diana stała mu się tak bliska, że kiedy w 1939 roku ona i Mosley wzięli ślub (po śmierci żony Mosleya), ceremonia odbyła się w domu Goebbesa, a Hitler był gościem honorowym. Diana odwiedzała Hitlera aż do wybuchu wojny, a później przez wiele lat nie chciała uwierzyć w potworności Holocaustu.
Podczas II wojny światowej najpierw Mosley, a później Diana zostali aresztowani i skazani na mocy rozporządzenia 18B na trzy i pół roku więzienia. Po wojnie przez wielu byli poddawani ostracyzmowi. Podejmowane przez Mosleya próby włączenia się w główny nurt polityki brytyjskiej zakończyły się fiaskiem; wreszcie stało się dla niego jasne, iż świat nie zaakceptuje jego ideologii. Jego śmierć, po niemal pięćdziesięciu latach wspólnego życia, zdruzgotała Dianę. Pozostała mu bezgranicznie wierna, jego przekonania polityczne były dla niej tak samo święte po śmierci, jak i za życia.
Ta porywająca książka jest portretem zarówno niezwykłej indywidualności, jak i przerażającego świata ekstremizmu politycznego w latach trzydziestych. W trakcie wielu godzin rejestrowanych na taśmie wywiadów Diana Mosley nie tylko szczerze rozmawiała z autorką o swoim życiu i przekonaniach, lecz w ciągu kilku lat znajomości udostępniła jej także swoje prywatne papiery, listy i dzienniki. Postawiła tylko jeden warunek: książka miała się ukazać dopiero po jej śmierci.
“Chociaż pokochałam Dianę Mosley jako osobę, jej poglądy polityczne napawały mnie wstrętem. Setki godzin, które z nią spędziłam, osobiste papiery i korespondencja, którą pozwoliła mi przeczytać, jej dzienniki i liczne listy, które wymieniałyśmy w ciągu wielu lat, pozwoliły naświetlić złożoną osobowość i niezwykłe życie kobiety, która stała się przedmiotem kontrowersji i nienawiści, gdyż wybrana przez nią droga stała w sprzeczności najpierw z konwenansami społecznymi jej czasów, a później, niestety, z ideałami jej kraju w czasie, gdy walczył on o swoje przetrwanie. Ponieważ uważam obiektywizm za jeden z podstawowych obowiązków biografa, starałam się opowiedzieć jej historię tak jak się rozgrywała, bez dobrodziejstwa mądrości po fakcie, by czytelnicy mogli wyciągnąć własne wnioski” – napisała autorka biografii Diany Mosley – Anne de Courcy.
Książka ukazała się w przekładzie Macieja Antosiewicza w serii “Biografie”.
materiał nadesłany